… tento povel zněl chodbami domu, v němž jsme fotili, určitě velmi často.
Jde totiž o stará kasárna, která prošla velmi zdařilou rekonstrukcí. My jsme pro vás zdokumentovali byt, který byl původně vojenskou umývárnou.
Po rekonstrukci se dům kasárnám vůbec nepodobá. Byl osekán na skelet, přibylo další patro a získal kovové vzdušné terasy, které částečně lemují fasádu. Jeden z jeho bytů si koupila Pavlína s Jakubem a okamžitě se do něj zamilovali. Jakmile do bytu vešli, uchválily je stropy vysoké 3,70 metru a celkově netypický „masivní“ vzhled budovy. Jediné, čeho se báli, byla orientace bytu na sever, ale to se časem ukázalo jako zbytečné. Velká okna vpouští do interiéru dostatek světla a radiátory společně s konvektory v podlaze byt v pohodě vytopí. Při hledání stylu se majitelé inspirovali ve skandinávských zemích, kam hodně cestovali. Hlavně Kodaň jim přišla úžasná svým industriálním stylem. Hezky se jim to i propojilo s původním využitím objektu jako kasáren. Odtud také pramení použití zelené barvy na kuchyni, dveřích a na některých prvcích. Se stavební firmou Stav Styl (www.obkladystyl.cz ) se Pavlína s Jakubem domluvili, že se beton na zdech nechá tak, jak ho firma nahodila, akorát požadovali, aby na zdech zůstala patrná stopa stěrky. Povrch potom Jakub s kamarádem ošetřili bezbarvým matným lakem. Spolu s vysokými stropy tak vznikl slušný základ pro industriál.
Foto: Lukáš Hausenblas
Složitý výběr v karanténě
S pohledovým betonem se hezky doplňuje světle šedá lepená vinylová podlaha. Zelenou kuchyňskou sestavu Bodarp objevili v IKEA, jen ji doplnili jinými úchytkami. Odvážní byli ve výběru dveří, které koupili u firmy Sepos. Jejich zelený odstín se povedl, navazuje na kuchyň a určitě prostor zateplil. Celé zařizování měli velmi zkomplikované covidovými nařízeními, takže vše probíhalo jen on-line, a tudíž se ne všechno povedlo a něco se i vracelo. Jinak šel tento mladý sympatický pár cestou, kdy si leccos vyhlédli a pak doupravili, aby byl nábytek originálnější, a hlavně podle jejich představ. Takovým příkladem jsou třeba úchytky k nábytku či zelená linka na bílých komodách. Hodně se na designu bytu podepsali i místní řemeslníci. Svářeč-zámečník pan Josef Hrdina, který na míru vyrobil konferenční stolek, zrcadlo a botník v předsíni. Podle jejich návrhu vyrobil i kovové nástěnné hodiny, které zdobí obývák s kuchyní. Některé kousky, jako je skříňka v koupelně, na WC a barový pult vyráběl na zakázku truhlář Stanislav Bočan. Při zařizování koupelny využili majitelé služeb místního koupelnového studia Stav Styl CZ, kde jim paní Ida Kabešová pomohla s návrhem. Poděkování patří investorovi AXR společně s technickým dozorem pana Vladimíra Veřtáta a stavební společnosti Stav Styl. Obě firmy vyšly majitelům ve všech stavebních úpravách vstříc.
Foto: Lukáš Hausenblas