Ne vždy se podaří, že je interiér kompletně sladěný od podlahy přes textilie až ke svítidlům. Těm, kteří by to tak chtěli mít, může byt paní Dany vzniklý v nové rezidenci Rašínova ve Zlíně posloužit jako manuál.
Převtělit majitelčiny sny a představy ve skutečnost pomohl architekt Jakub Lukasik. Od začátku mezi nimi panovala profesionální, ale zároveň velmi přátelská nálada, což pochopitelně dopomohlo k hezkému výsledku.
Foto: Lukáš Hausenblas
Paní Dana se na architekta obrátila s tím, že potřebuje kompletně zařídit byt. Předložila mu svou vizi a z několika schůzek si architekt udělal jasnou představu o tom, co se od něj chce.
Přidal i nějaké své myšlenky, s nimiž majitelka souhlasila. Vycházel z přání světlého a provzdušněného interiéru s minimem nábytku. Dále si paní Dana přála začlenit do bytu dřevěné lamely, vymyslet velkou kuchyň a vše barevně sladit včetně koupelny. Do koupelny pak měla vymyšlenou ještě další specialitu...
Nadčasový interiér
Městský byt vznikl jako nová nástavba na již dříve rekonstruovaném starším činžovním domě. Kvůli statice to musela být dřevostavba. Po společném ladění konceptu z pohledu materiálů a barev z toho vyšel jako základ bělený dub použitý na masivní dřevěné podlaze, dekorativních lamelových obkladech a na nábytku.
Foto: Lukáš Hausenblas
Aby se dosáhlo stejného odstínu dřeva, truhlář pečlivě se vzorníkem ladil zakázkový nábytek s podlahou. K dřevěnému základu se přidala bílá barva na výmalbě a nábytku, dále krémová a šedá na textiliích. I když jsou látky ve dvou barvách, vždy se jedná o stejný typ potahové látky, a to na sedačce, jídelních židlích, postelích i nábytku do předsíně.
Foto: Lukáš Hausenblas
Design a umění
Osmdesátimetrový byt má dispozici 3+kk. Zásadně se s dispozicí nehýbalo, jenom se o pár centimetrů posouvaly dveře do ložnice. Hlavní obytný prostor tvoří kuchyň s jídelnou a obývací částí. Majitelka ráda vaří, a tak si přála velkou kuchyň s varným ostrůvkem. Aby kuchyň ladila s obývákem, je v celobílém bezúchytkovém provedení.
Foto: Lukáš Hausenblas
Ještě bylo potřeba dostat do tohoto místa více světla, což architekt vyřešil světlovodem. Prostor před ostrůvkem vyplňuje jídelní stůl. V druhé půli místnosti je prostorná sedačka a taburet. Atmosféru zpříjemňuje krb na biolíh, který zároveň sálá příjemným teplem v nepříznivém období. Nutno zmínit dřevěné lamely, které se propisují dále do interiéru a jsou pro něj pojícím prvkem. V jídelní části je do lamel rafinovaně začleněná i komoda.
Foto: Lukáš Hausenblas
Detailem, který na ně navazuje, jsou dřevěná svítidla z Secto Design. Pro paní Danu to prý byla láska na první pohled a společně s architektem pečlivě vymýšleli jejich rozmístění. Třešinkou na dortu jsou tady obrazy, které na majitelku čekaly na půdě kamarádčina domu. Jsou dílem zesnulého manžela kamarádky a pro paní Danu srdeční záležitostí. Ložnice jsou v bytě dvě. Hlavní a větší se zrcadlovou vestavěnou skříní patří paní domu, ta druhá sloužící částečně jako pracovna nabízí zázemí pro dospělého syna, který jezdí na návštěvy.
Foto: Lukáš Hausenblas
Specialita od moře
Již zmiňovanou specialitou byla podlaha v koupelně a na toaletě. Majitelka miluje cestování za mořem a sluníčkem a chtěla si trochu těch vzpomínek přinést i domů na Moravu. Inspirovala se na internetu, kde objevila podlahu z pryskyřice, v níž byl zalitý písek a oblázky. Tak si vymyslela podobnou „plážovou“ podlahu, kde bude mít v písku zalité své mořské poklady, které si přivezla z cest. Po nějakých peripetiích s pískem a pryskyřicí se to nakonec povedlo. Mořský motiv ještě architekt přenesl do kuchyně. Pozval fotografa, který podlahu v koupelně vyfotil, snímek zaslal to firmy JAP, kde motiv přenesli na grafosklo, jež se použilo jako obklad zdi za kuchyňskou linkou.
Foto: Lukáš Hausenblas
V duchu biofilie
Součástí bytu jsou dvě terasy, které se přímo nabízely k osázení zelení. Navíc v posledním patře bylo jasné, že se zde rostlinám bude dobře dařit. Architekt se také držel současného trendu takzvané biofilie, kdy jde o snahu co nejvíce se přiblížit přírodě. Šlo to i tady v městském bytě, a to také díky velkým HS portálům, které dovolují „prostupovat“ zeleni z terasy do interiéru.
Designér
Jakub Lukasik
Foto: Designér Jakub Lukasik
Již několik let se svým studiem navrhuji a realizuji interiéry po celé republice. Naše motto je „žít jinak“. V počátcích jsem se věnoval designu na dálkových projektech. Oči mi otevřela praxe ve studiu v Miláně, kde jsem nabyl patřičných zkušeností, ze kterých čerpám doteď. Mým cílem je lidem ukázat, že je důležité lpět na svém domově, protože je to naše jediné bezpečné útočiště, kde čerpáme novou energii, motivaci a trávíme čas s nejbližšími.