Vydařená rekonstrukce staré vily je výsledkem pečlivé spolupráce architektky a majitelů, vytříbeného vkusu na obou stranách a také zajímavého interiéru, který přímo vybízel k netradičním řešením.
Pro architektku Ivu Zezulovou to prý byla velmi výjimečná zakázka, na kterou ráda vzpomíná. Majitelé Jana a Michal byli k jejím nápadům vstřícní a ve finále se po mnoha konzultacích a ladění detailů realizovalo vše podle společné domluvy.
Foto: Jakub Jurdič
Michal zdědil vilu po prarodičích, a protože tam vyrůstal, měl k ní silnou citovou vazbu. Z toho důvodu si také přál, aby tam zůstalo zachováno co nejvíce původních prvků. Janu k domu nevázaly vzpomínky, tak zase chtěla zakomponovat do interiéru spíše nové a moderní prvky. Aby si tam každý přišel na své v domě se kombinuje staré s novým, a přitom vše skvěle ladí. Dispozice domu byla víceméně daná a nebylo potřeba ji měnit, akorát ve vstupní chodbě se vytvořila nika jako místo pro kabáty. Když do projektu architektka vstoupila, byly vylité podlahy a stěny měly hrubé omítky. V přízemí bylo možné navázat na původní prvky, patro domu se zařizovalo kompletně nové.
Foto: Jakub Jurdič
K hmotě domu přibyla směrem do zahrady prosklená veranda, kde obyvatelům domu vzniklo velmi příjemné posezení s výhledem do přírody v každém ročním období. Do domu se vchází dlouhou chodbou zakončenou původním modřínovým schodištěm vedoucím do patra. Pod schodištěm je vchod do koupelny s toaletou. Dveřmi vpravo se z chodby dostanete do pracovny a z ní dále přes šatny do ložnice. Na protilehlé straně chodby je obývací pokoj s kuchyní, jídelnou a prosklenou verandou. V patře jsou dva dětské pokoje, pokoj pro hosty, dvě koupelny a technická místnost.
Mix starého s novým
Aby navazovalo staré na nové, tak třeba podlahy v přízemí jsou pokryté starými repasovanými dubovými parketami položenými do rybiny. V patře je nová třívrstvá dubová podlaha ve francouzské rybině. Dole jsou otočné vypínače ve skle a porcelánu, nahoře otočné v plastu. Repasované obložkové dveře v přízemí a dveře se skrytou zárubní o patro výš. Obojí spojuje stejné kování.
Foto: Jakub Jurdič
Původní prvky představuje nábytek z dubové dýhy v přízemí a nábytek z překližky v patře se stejným detailem otevírání splňuje požadavky na moderní zařízení. Vše propojuje modřínové schodiště s designovými svítidly.
Foto: Jakub Jurdič
O tom, že jsou majitelé skuteční srdcaři, svědčí i detail, který architektka ráda zmiňuje. Jedná se o kamennou dlažbu vstupního zádveří, navazující stupně z téhož materiálu a podlahu z dubových parket v přízemí.
Foto: Jakub Jurdič
Postup byl takový, že se nejdřív přebrousily kamenné stupně, srovnala se hrana navazující na parkety, které se přerovnaly a také přebrousily. Místo lišty se vložil mezi parkety a kámen korkový pásek. Třešinkou na dortu je šestiúhelníková dlažba hned u vstupních dveří, která byla nakonec vyrobena nově, a to tak, že kameník nechal jednotlivé dílky nařezat dle rozměrů té původní. Když přijdete k manželům na návštěvu, tak je to první věc, kterou vidíte a která dává příchozímu vědět, že nevstupuje jen tak do ledajakého domu.
Foto: Jakub Jurdič
Zajímavým novým prvkem je prosklená kovová příčka s posuvnými dveřmi, jež odděluje obývák od kuchyně. Je na míru vyrobená zámečníkem, ukotvená do podlahy a stropu a umístěná mezi knihovnami.