Lucie s Františkem sháněli dům v okolí Českého ráje, který by zvládli svépomocí zrekonstruovat a pak ho provozovat jako chalupu k pronajímání. Zároveň ale chtěli mít domek pro vlastní rekreaci a užívat si tam volné chvíle. Před třemi lety našli ten pravý.
Staré stavení obrostlé džunglí bylo sice v žalostném stavu, ale pro Lucii s Františkem znamenalo výzvu, která se neodmítá. Dům byl usazený v krásném místě na konci obce s dispozicí tak akorát k tomu, aby splňoval požadavky na víkendovou chalupu pro majitele a byl vhodný také jako penzion.
Foto: František Koblížek a Lucie Hajná
V roce 2019 dům koupili a začali plánovat rekonstrukci. Díky covidovým opatřením se ale všechno protahovalo, a tak s renovací začali až v létě roku 2020. I tak bylo ale stále těžké sehnat řemeslníky a materiál. Dva mladé nadšence, kteří si toho hodně udělali svépomocí, a převážně o víkendech, nic neodradilo a šli si za svým. Dopředu neměli žádné konkrétní plány ani vizualizace toho, jak bude interiér i exteriér domu vypadat. Nenajali si architekta ani designéra, opravovali a tvořili postupně a přímo na místě. Oba dva jsou manuálně zruční, takže kromě větších odborných prací, jako byla střecha, zateplení, sádrokartony, pergola, dozdívání či fasáda, to zvládli sami.
Hezké náhody
Majitelům bylo hned zpočátku jasné, že půjde o velkou rekonstrukci, a budou to muset vzít od střechy až po sklep. Dispozici domu se rozhodli ponechat takovou, jaká je, protože jim vyhovovala. Co bylo potřeba změnit, byl tvar oken. Původně chtěli okna i zvětšit, ale to kvůli statice nebylo možné, neboť půda neměla vyzděný věnec.
Foto: František Koblížek a Lucie Hajná
V obývací místnosti s kuchyní tedy ze stávajícího okna vzniklo francouzské, takže umožnilo vstup na nově vybudovanou terasu, z níž jde dále dojít po schodech na zahradu a do vinného sklípku ve sklepě. Nový tvar získalo také okno za kuchyňskou linkou, které se zúžilo, aby bylo možné stěnu využít na police. Tím, jak Lucie s Františkem budovali instinktivně a často metodou pokus–omyl, vznikla spousta pěkných věcí i náhodou. To se týká třeba podlahy v hlavní obytné místnosti. Tu tvoří klasická nivelační stěrka ošetřená penetrací a nakonec zalitá epoxidovou pryskyřicí, která na povrchu vytvořila originální kresbu a strukturu.
Foto: František Koblížek a Lucie Hajná
Umyvadlová deska je zase z původních půdních trámů a obklad stěny s televizí pokrývají podlahové dubové lamely, které zbyly z pokládky podkroví. Pro design interiéru zvolili skandinávský styl, který je oběma blízký, a dotvořili si ho podle svého. O velmi příjemnou atmosféru se starají nejrůznější doplňky, jimiž jsou třeba dřevěné pařezy a svícny nebo ručně malovaný obraz nad sedačkou, jehož autorkou je samotná Lucie.
Foto: František Koblížek a Lucie Hajná
Budete-li chtít zažít romantiku Českého ráje v chatě Fraluq na vlastní kůži, veškeré informace i rezervace najdete na www.fraluq.cz.
TECHNICKÉ ÚDAJE
Užitná plocha: 108 m2 + 35 m2 terasa
Realizační firma: Hasko Herodes
Konstrukce stavby: cihlový dům
Fasáda: betonová stěrka Weber + obložení smrkovými lamely
Střecha: plechová střešní krytina v barvě černé
Typ vytápění: podlahové topení, elektrické sálavé panely, biokrb
Podlahy: dřevěná dubová podlaha (podkroví), dlažba (koupelna), betonová stěrka (ostatní prostory)
Stěrka v kuchyni a koupelně: Miroslav Hajný, MH decor
Okna a vchodové dveře: Rehau (plastová)
Ocelové schodiště: Marcel Bongilaj, BONGI design
Terasa: zábradlí – sibiřský modřín a konstrukce terasy – smrk
Foto: František Koblížek a Lucie Hajná
Foto: redakce