Byt se nachází v zrekonstruovaném domě, v němž dlouhá léta bydleli jen holubi, a tak mu kolemjdoucí začali říkat holubí dům. Na zařízení jednoho z bytů se podílela designérka Kristýna Karešová.
Činžovní dům se časem dostal do takové fáze, že bylo možné zachovat jen obvodové zdivo. Kvůli komfortu budoucích obyvatel stavební firma ještě vybudovala pod zemí dvě podlaží na garáže. Zařízení interiéru pro klienty se ujala designérka Kristýna Karešová s manželem. Nacházel se ve fázi, kdy byla hotová rekonstrukce hrubé stavby. Díky tomu bylo možné provádět ještě drobné stavební úpravy. Kristýninou mantrou je začínat zařizovat vždycky od podlahy. Z předchozích realizací víme, že má designérka ráda výrazné podlahy, které jsou v interiéru dominantní. Tentokrát ale nechala výběr podlahy na manželovi, protože se shodli, že by tento byt rádi ladili v duchu současných trendů, tedy do skandinávského stylu. Světlý tón dřeva keramické dlažby zase vybrala Kristýna. Umožnilo jí to ladit zbytek interiéru s tmavým laminem.
Foto: Lukáš Hausenblas
Barvy musejí komunikovat
Nejprve bylo nutné lehce upravit dispozici. Přes byt totiž vedla dlouhá úzká chodba k ložnici a toaletě a zabírala část obytného prostoru. Z toho důvodu se část této zdi odstranila, tím zmizely dveře, obytný prostor se krásně otevřel a propojil s halou. Jinak zůstala původní dispozice zachovaná. Zelená s růžovou barvou byl experiment, který se disignérce vyplatil. Barvy jsou ve vzájemné harmonii a utvářejí oku lahodíci kombinaci.
Co se týká zmiňované podlahy, designérka pro ni našla příjemnou kombinaci s odstíny šedých teplých tónů s bronzovou barvou, která je použitá na nábytku, vyrobeném na zakázku. Aby se prvek dlažby někde zopakoval, nábytek v bronzovém laminu je doplněn čelními plochami s laminem v dekoru podlahy.
Foto: Lukáš Hausenblas
Pak bylo potřeba k těmto základním barvám najít nějakou doplňkovou, která interiér prohřeje a oživí. A tak Kristýna dlouho ladila, zkoušela, porovnávala, vytvářela koláže fotografií, aby zvolila tu nejlepší. Nakonec se jí nejvíc líbila zelená, kterou vyzkoušela nejprve na závěsech a na doplňcích, a zjistila, že to v této kombinaci funguje.
Foto: Lukáš Hausenblas
V ložnici chtěla použít růžovou, aby prostor zjemnila. Zkombinovat růžovou a zelenou je z našeho pohledu odvážný krok, kterého se Kristýna nebála, a vyplatilo se to. Růžová barva totiž celý interiér hezky propojila. Designérka má také ráda, když spolu zejména v malých bytech věci vzájemně komunikují. V tomto případě zelené textilie použité v obýváku komunikují se zelenou barvou na stěnách v ložnici.
Foto: Lukáš Hausenblas
Růžová stolička, přehoz a svítidla a závěs navazují na růžová svítidla v obývacím prostoru. Bronzová barva nábytku se zase opakuje na vnitřní ploše lampiček v ložnici. Nejdéle vybírala Kristýna židle, které jsou nakonec černé, takže ladí s černými úchytkami a podnoží stolu. Potah je z materiálu mikroplyš, jenž je použitý na potahu pohovky.
Vtipná a levná dekorace
Po barevném sladění hledala designérka prvek, který by zvýraznil poměrně velkou plochu za sedačkou, jež působila prázdně. Nabízel se originální obraz od našeho fotografa Lukáše, ale vzhledem k tomu, že je na zdi nákladná dekorační stěrka, bylo škoda ji překrýt obrazem, a tak obraz putoval na protější stěnu. Nápad přišel v podobě obyčejných drátěných kruhů, které se používají na výrobu nástěnných dekorací macramé. Jedna věc byla to vymyslet, druhá nalepit na zeď. U toho se prý Kristýna a kolegyně velmi pobavily. Kruhy se jim lepily na ruce, na křivé stěně pružily a nechtěly na ní držet. Nakonec pomohlo obyčejné vteřinové lepidlo z Hornbachu.
Foto: Lukáš Hausenblas
Fígle s prostorem
Původní prostor pro kuchyň byl hodně malý, ukončený výčnělkem s instalační šachtou. Proto designérka kuchyň zakončila sloupkem, o který opřela lednici, čímž vzniklo účko, které „vyběhlo“ do prostoru. Z obytné části na nově vzniklý sloup „přilepila“ policový systém s integrovaným pracovním stolem, pokračujícím za roh v jídelní stůl. Vznikl tak na pohled pěkný a funkční celek, který vymezuje jednotlivé zóny v prostoru, a ještě zakrývá instalační šachtu. V koupelně si Kristýna vypomohla vyzděním příčky do tvaru písmene T, čímž získala na malé ploše maximum místa.
Foto: Lukáš Hausenblas
EGO DESIGN
Ing. Kristýna Karešová
a Ing. arch. Martin Kareš,
Ph.D., MBA
Studio EGO DESIGN se stává pod vedením Kristýny a Martina Karešových součástí týmu architektonického ateliéru KAREŠ ARCH. Studio navazuje na interiérovou tvorbu ateliéru, a klienti tak mají možnost využít komplexních služeb od projektu rodinného domu přes návrh interiérů až po samotnou realizaci, tedy výrobu, dodání a autorský dozor. Ing. arch. Martin Kareš, Ph.D., MBA, tím komplexně doplňuje profil projekčního ateliéru a autorsky jej zaštiťuje. Díky dlouholeté spolupráci s řadou realizačních firem studio EGO DESIGN zajišťuje klientům zhmotnění jejich snu do posledního detailu.
Foto: EGO DESIGN