K rodinnému domu bungalovového typu z roku 1964 náleží přirozeně zarostlá zahrada, jíž dominuje vzrostlý ořešák. Strom dokonale dotváří atmosféru vilky z druhé poloviny 20. století. Cílem rekonstrukce bylo zachovat původní ráz domu i interiéru a vybudovat v něm komfortní víkendové bydlení.
Rodinný dům se nachází v lokalitě tvořené převážně domy a vilami z druhé poloviny 20. století. Jedná se o rezidenční oblast s velmi příjemným urbanistickým řešením a dynamickým terénem. Velkým benefitem celého pozemku je vzrostlý ořešák obklopený zahradou téměř botanickou. Druhým benefitem je výhled na město.
Foto: archiv redakce
Dům, původně obývaný jen manželským párem, byl zrekonstruován nikoli na trvalé bydlení, ale spíše jako víkendový domek a tomu odpovídá i vnitřní vybavení. Venkovní vzhled domu chtěly architektky v maximální míře zachovat, byla repasovaná špaletová okna i dřevěné okenní rolety, které jsou výrazným motivem celé stavby. Veškeré úpravy byly prováděné citlivě tak, aby nebyl narušen původní ráz domu.
ZACHOVALI CO NEJVÍC
V interiéru došlo k drobným dispozičním změnám. Původně samostatná místnost kuchyně se propojila s obývacím pokojem, a vznikl tak velký obytný prostor, kde v průběhu celého dne probíhá hra světel a stínů přicházející z oken na východní i západní stěně. Přesunuta byla i toaleta, která nahradila původní spíž. Z původní toalety byl vytvořen samostatný vstup do ložnice, jež byla dříve přístupná jen přes pracovnu, v níž je dnes druhá ložnice. Obytná plocha není příliš velká, proto bylo snahou minimalizovat množství použitých materiálů.
Foto: archiv redakce
Prostor propojuje původní zbroušená korková podlaha. Na nábytek byla použita buková překližka v kombinaci s červenou probarvovanou MDF deskou, doplněnou subtilní roxorovou konstrukcí či masivním modřínovým dřevem. Nový nábytek je jen ten nejnutnější, v ložnicích s výhledem do zahrady jsou to postele a pracovní stolek, v druhém pokoji nízká úložná skříňka sloužící k posezení. Původní vestavěné skříně v hale byly opraveny a jako úložný prostor společně s komorou uprostřed dispozice postačují. Snahou bylo v maximální míře zachovat původní atmosféru a doplňovat ji jen drobnými intervencemi zajišťujícími současné potřeby.
Foto: archiv redakce
Ve dveřích do koupelny a na toaletu jsou vyříznuta kruhová okna, která tak do poměrně tmavé chodby přinášejí světlo. Koupelna je dispozičně upravena tak, že vana je nově umístěna pod oknem, umyvadlo je vložené do zavěšené skříňky vedle dveří. Na stěnách je použitý světle šedý keramický obklad, na podlaze, stejně jako v předsíni a na WC, je litá epoxidová stěrka s drobnými chipsy v modrých odstínech. Spojujícím motivem je na provázcích zavěšená tyč na ručníky, která se objevuje i v předsíni pro kabáty a v kuchyni pro utěrky. Obývacímu pokoji dominují na čelní stěně obrazy od Lenky Burdové, pod kterými je jednoduchá police na květiny a knihy. U okna do zahrady stojí původní stůl se židlemi, uprostřed místnosti je sezení s původními křesly. Prostor obývacího pokoje a kuchyně propojuje barový stůl s roxorovými židlemi.
Foto: archiv redakce
Kuchyňská linka je řešena velmi minimalisticky a účelně, spodní skříňky v barvě champagne, horní z probarvované červené MDF desky s naddimenzovanými kruhy pro otvírání. Příjemným prostorem v deštivém počasí se stala hala s původními křesly, která poskytuje skrz otevřené dveře na terasu uklidňující výhled do zahrady.
Foto: archiv redakce
***
STUDIO SCHWESTERN, www.schwestern.cz
Monika Cihlářová a Iveta Čermáková
Hlavním cílem sesterské dvojky je navrhovat v jasné a minimalistické rovině s důrazem na silný koncept každého nového projektu. Výhodu při realizaci projektů je spolupráce se spřátelenou rodinnou truhlárnou a možnost prototypování a výroby vlastních návrhů.