Pro architekta je prý nejhorší, když tvoří pro sebe. O tom se na vlastní kůži přesvědčil architekt Jan Bek, který se pustil do rekonstrukce svého malometrážního podkrovního bytu. Na ploše pouhých 45 m2 se mu podařilo vytvořit pohodlné bydlení plné působivých atypických řešení.
Skromná metráž podkrovního bytu měla vliv na celou rekonstrukci. Architekt byt pořídil s manželkou v tak zvaném stavu shell and core, což v praxi znamenalo, že v něm v době koupi nebyly ani žádné interiérové příčky. Jednalo se o půdní prostory nově zkolaudované na bytovou jednotku, v nichž je čekala komplexní rekonstrukce.
Foto: Daniel Čáha
pro Atypický prostor
Hlavním konceptem bylo vzhledem k velikosti bytu maximálně využít a zefektivnit dostupný prostor. Bytovou jednotku majitelé dispozičně rozdělili na 2+kk. Prostor původní plánované chodby s kuchyňským koutem propojili s obývacím pokojem, což jim umožnilo maximalizovat centrální obytnou část bytu. V důsledku toho zde vznikl dominantní překlad, který bylo třeba elegantně skrýt. Aby se s tímto prvkem majitelé vyrovnali, nechali ho obestavět nábytkářským vybavením řešeným na míru. Vznikl tak atypický prvek, který se stal hlavním bodem určujícím další rozvržení bytu. Pod tímto překladem je umístěný kuchyňský ostrůvek s varnou částí a pultem sloužícím jako jídelní stůl. Naproti ostrůvku je druhá, mycí část kuchyně, vestavná lednice a skříň suplující technickou místnost. Na opačné straně ostrůvku je pak situovaný obývací pokoj, v jehož zadní části se v důsledku konstrukce střechy domu svažuje strop. Další konstrukce krovu je pak znatelná přímo ve stěně, která odděluje obývací pokoj od ložnice, do níž v rámci prostorově úsporných řešení vedou do stavebního pouzdra zasouvací dveře.
Foto: Daniel Čáha
Kontrast v barevném ladění
V bytě převládají světlé barvy, které opticky zvětšují prostor a přidávají mu na vzdušnosti. Předsíň, hlavní obytná část i ložnice využívají kombinace bílé a světlého dřevodekoru, menší plochy a prvky s nimi elegantně kontrastují svým černým provedením. Bílé nábytkové plochy jsou z lakované MDF, dřevodekor je v bytě zastoupený výhradně dubovou dýhou. V obýváku se pak opakuje dominantní obklad stěny imitující bílé cihly. Svým vzezřením se však celému bytu vymyká koupelna, která je laděná do tmavých barev. Velkoformátové obklady Caesar v tmavě šedém provedení doplněné LED podsvícením vytvářejí i v takto malém prostoru koupelny příjemnou wellness atmosféru vybízející k relaxaci.
Foto: Daniel Čáha
Prostor českému designu
Ostatní vybavení a doplňky interiéru reflektují základní podstatu jeho ladění. Dubovou dýhu tak kromě nábytkového vybavení nalezneme také na ploše interiérových dveří, a v kombinaci s černými liniemi dokonce i na dveřním kování. Pro dýhované dveře byly zvoleny kliky a mušle MAXIMAL od českého výrobce M&T. Matný černý vzhled klikám propůjčuje titanový povrch. Kromě klik od M&T se ale bytem prolínají i další české výrobky, jichž je architekt velkým fanouškem. Prvky v dubové dýze tak dále v interiéru podporují například dubové židle od firmy TON či masivní stolek z dílny výrobce Situs.
Foto: Daniel Čáha
ARCHITEKT
Ing. arch. Jan Bek
architektonický ateliér BekArch
Pražské studio BekArch se věnuje jak projektování objektů na bydlení, tak interiérové tvorbě komerčních a soukromých interiérů. Klade důraz na komplexnost služeb, kromě projekční fáze jsou schopni domluvit i odzkoušené dodavatele a pomoci klientovi se stavbou.
Foto: redakce