Petru jsem objevila na facebooku, kde se v bydlicí skupině pochlubila jejich interiérem. Požádala jsem ji o spolupráci a zde je výsledek,
který může být pro mnohé inspirací nejen k bydlení.
Než vyrážíme s fotografem Lukášem na naše pravidelné štace, většinou vozíme nějaké dekorace, květiny, bábovku atd., abychom interiér případně zabydleli. Na cestu do Tachova jsem koupila jen pár koláčků na svačinu, protože mi bylo jasné, že čančat dokonale připravený interiér bude určitě zbytečné. A nemýlila jsem se. Navíc nás Petra očekávala s úsměvem, v overalu ladícím s domovem a s nadýchanými místními chlebíčky.
Foto: Lukáš Hausenblas
Dům ve svahu
S manželem Markem žila Petra pět let v Rakousku, a když se jim narodil první syn, začali přemýšlet nad tím, kde se usadit. Jejich snem bylo postavit si dům, otázkou bylo kde. V Rakousku se stále cítili jako cizinci, tak se rozhodli pro návrat domů. Vzali si hypotéku, a aby nemuseli platit drahý pronájem, přijali nabídku rodičů a přestěhovali se k nim. Dvouapůlleté soužití tří generací v bytě 3+1 bylo někdy náročné, ale vše zvládli a dodnes jsou rodičům vděční. Parcelu pro nový dům vybrali v bývalé zahrádkářské kolonii, kde měla Petřina rodina také zahrádku, takže to pro ni bylo známé místo, navíc poblíž rodičů, školky, školy atd. Co se týká vzhledu vlastního domu, původně chtěli postavit bungalov. Když přišli s návrhem za projektantem, ten jim řekl, že s ohledem na svažitý terén by to bylo komplikované, a když přepočítal výškové rozdíly pozemku, doporučil jim plány přehodnotit a do svahu šikovně posadit patrový dům. Petra si tedy našla typizovaný dům, který s projektantem překreslili, aby více vyhovoval jejich potřebám, a do terénu ho umístili tak, že do něj od silnice není nutné jít po schodech a z přízemí se vychází také na rovný terén bez schodů. Schody jsou pak jenom v domě.
Foto: Lukáš Hausenblas
Světlo a prostor
Hlavním požadavkem bylo, aby byl dům vzdušný a měl velká okna, která budou dovnitř vpouštět spoustu světla. Že se to povedlo, je patrné hned za vstupními dveřmi, kdy je z prostorné chodby skrz schodiště v mezipatře vidět až na zahradu v přízemí. Tak to Petra chtěla a uzpůsobila tomu plány domu. V patře jsou dva dětské pokojíky. Kluci zatím spí společně v jednom z pokojíků, druhý slouží jako herna. S pokojíkem sousedí ložnice a šatna. Na zařízení teprve čeká velká koupelna, která bude ve stylu wellness s volně stojící vanou. V přízemí je obývací pokoj a kuchyň s jídelnou s přímým vstupem na terasu. Dále je zde pokoj pro hosty, technická místnost a koupelna s toaletou.
Foto: Lukáš Hausenblas
Vášeň pro design
Petra už se několik let zajímala o interiérový design, a tak se jejich vysněný dům stal místem, kde se začala realizovat. Dokonce až tak dalece, že si založila účet na instagramu (@dum_ve_svahu), kde ji můžete sledovat. Líbí se jí skandinávský styl, má ráda přírodní materiály a barvy, které vnášejí do domu útulno. S ohledem na zvyšující se ceny materiálů, jež značně zvyšovaly rozpočet, museli jít s manželem při zařizování cestou kompromisů, které ovšem neměly být na úkor designu. Značný díl z rozpočtu ubrala kuchyň od Hanáka, kterou si ale Petra pochvaluje, protože její provedení v matném bílém laminu s dvířky se zafrézovanými úchytkami je praktické a designově povedené. Celý interiér domu postavila Petra na neutrálním základu bílé, jenž se dá dobře kombinovat, v jejím případě to bylo s šedou barvou, již proteplují odstíny a dekor světlého dřeva. Postupně si dokupuje textil a dekorace, které také sezónně obměňuje. Jejími oblíbenými obchody a značkami jsou H&M, Bellarose, Jysk, Milky, Fine Little Day atd. Od prvního kopnutí uplynulo pět let, během kterých se mladá rodina s domem sžila a stále své bydlení zdokonaluje. Na programu je teď fasáda, zahrada a časem ložnice, druhá koupelna a pokoj pro hosty.
Foto: Lukáš Hausenblas