Na první pohled vypadá jako moderní předměstský dům, pod svou sněhobílou fasádou ale skrývá netradiční stavební materiály, jako je sláma nebo hlína. Majitelům nabízí plně komfortní moderní bydlení, které si rozumí jak s přírodou, tak i se současnými moderními technologiemi.
Po narození prvního potomka se manželé rozhodli postavit si za Prahou vlastní dům. Volba padla na malebné místo na okraji Davle, kde koupili parcelu. „Byl to první pozemek, který jsme viděli, a hned se do něj zamilovali,“ říká Ing. Jiří Ryšavý z ateliéru DomEk, který si dům sám navrhl a částečně i postavil. Jako člen spolku Ekodům, jehož cílem je zvyšování povědomí o ekologicky šetrných stavbách, chtěl vybudovat moderní dům, který by odpovídal udržitelným principům bydlení. Rozhodl se proto vsadit v maximální míře na materiály čistě přírodního původu. Ačkoliv by se mohlo zdát, že dům vybudovaný na ryze přírodní bázi bude méně odolný vůči vlhkosti nebo zubu času, není tomu tak. Díky promyšlené skladbě materiálů a preciznímu provedení na tom v tomto ohledu není ekologický Slamák o nic hůř než tradiční zděný dům.
Foto: Otherm, Barbora Mráčková
Základ domu = dřevostavba
Ekologicky šetrný dům je v jádru klasická dřevostavba s difúzně otevřenou konstrukcí. Netradiční ale byly další technologické postupy, a proto se výstavba neobešla bez mírného rizika. Základem domu je těžký skeletový systém z rostlého dřeva káceného v zimě, kdy není tak bohaté na mízu. Díky tomu je lehčí na manipulaci a časem tolik nepracuje. Na jednotlivé prvky byly zvoleny klasické tesařské spoje s minimem kovového spojovacího materiálu. Vnitřní nenosné příčky jsou vystavěny z nepálených cihel. Ty mají výborné akustické vlastnosti a dokážou skvěle pracovat s vnitřní vlhkostí.
Foto: Otherm, Barbora Mráčková
Sláma jako ideální izolant
Fasádní izolace je řešena slámou, která domu dala jeho přezdívku Slamák. Jiřímu Ryšavému se líbilo, že je to v podstatě odpadní surovina, ale s vysokým potenciálem. Také je levná a není těžké se s ní naučit zacházet. Vyskytly se ale i problémy, třeba s ukotvením balíků k dřevěné skeletové konstrukci. Architekt nakonec našel vlastní systém s využitím popruhů a akátových kůlů. Následovalo pracné docpávání mezer, které mezi jednotlivými balíky vznikly, a jejich sestřižení do roviny.
Foto: Otherm, Barbora Mráčková
Na řadě je omítka z jílu
V interiéru našel uplatnění další nepříliš běžný stavební materiál – jíl. Vnitřní stěny byly kromě koupelny omítnuty hliněnou omítkou. Kvalitní jíl přímo z pozemku posloužil jako základ jádrové omítky v části domu. Práce s touto omítkou ale vyžaduje zkušenosti, jinak by na stěnách s hliněným štukem bez výmalby mohly vzniknout mapy. Na vnější fasádu architekt zvolil vápenné omítky. Vápno si kvůli vyšší kvalitě sám vyhasil a nechal dva roky vyzrát.
Pro minimalizaci tepelných ztrát
Hlavními požadavky na okna byl přírodní materiál a dostatečné tepelněizolační vlastnosti. Výběr proto padl na dřevěná okna a vchodové dveře OTHERM IV94 v barvě tabák. Základem oken je kvalitní profil ze čtyřvrstvého lepeného hranolu ze smrkového dřeva o stavební hloubce 94 mm, který v kombinaci s izolačním trojsklem oknům poskytuje vynikající ochranu před chladem a skvělé tepelněizolační vlastnosti. Samotná montáž probíhala do dřevěné konstrukce opláštěné u oken a vchodových dveří OSB deskami. Pro utěsnění připojovací spáry a minimalizaci tepelných ztrát byl využit těsnicí systém Illbruck.
Foto: Otherm, Barbora Mráčková
ARCHITEKT Ing. Jiří Ryšavý
ateliér DomEk
V roce 2005 absolvoval obor architektura na Fakultě stavební ČVUT. Po osmi letech praxe v architektonických a projekčních kancelářích se začal intenzivněji zajímat o stavby z přírodních materiálů.
Foto: redakce
TECHNICKÉ ÚDAJE
Užitná plocha: 111,1 m2
Zastavěná plocha: 129 m2
Typ vytápění: automatický peletkový kotel 8 kW + akumulační nádoba 600 l, podlahové topení
Podlahové krytiny: dubová mozaika s nátěrem z tvrdého voskového oleje, keramická dlažba
Elektroinstalace: chytrý dům Loxone, LCGroup
Okna a vchodové dveře: OTHERM IV94, dřevina smrk, trojsklo, odstín tabák, www.otherm.cz
Vnitřní dveře: Truhlářství Josef Čurda a syn
Schodiště a zábradlí: truhlář Petr Lehký