Dům Moniky a Pavla zaujme už u vstupních dveří ojedinělou podlahou, která je originálem, jenž si šikovní majitelé vytvořili téměř sami. Tentokrát to tedy bude o inspiraci pro všechny, kteří touží po něčem netradičním, a přitom praktickém.
Pěknou parcelu v klidové zóně na konci obce dostali majitelé od Moničina tatínka. Toužili po domě, který bude energeticky soběstačný a netradiční. Proto si ho sami nakreslili a s návrhem se pak obrátili na firmu 100passive. Odbornými konzultanty byli pak lidé z firmy Stavten. Některé plány bylo potřeba usměrnit, jiné nápady dodal architekt s projektantem. Majitelé tuto spolupráci hodnotí jako nejlepší investici do celého domu. Když vše společně doladili, mohlo se začít stavět, a to z velké části svépomocí. Majitelé jsou totiž šikovní, mají nápady a také spoustu kamarádů, kteří jim na stavbě pomáhali.
Foto: Lukáš Hausenblas
Pro inspiraci do Plzně
Když došlo na otázku podlahových krytin, architekt Moniku s Pavlem navedl, ať se zajedou podívat do Plzně na nádraží Jižní Předměstí, kde mají epoxidové podlahy, o kterých se v jejich případě uvažovalo. Oběma se toto řešení moc líbilo a do jejich pasivního domu jim bylo doporučeno. Protože šlo z jejich strany o experiment, raději se domluvili s odborníky z firmy Weber, aby jim s litím podlah pomohli. Pokus v dětském pokoji, kde chtěli mít barevnou podlahu, se povedl až napodruhé.
Foto: Lukáš Hausenblas
Červená s modrou barvou totiž po vylití zmizely v zeleném základu. Stalo se tak nejspíš proto, že pigment byl těžší než základová barva. Odborníci z Weberu ale našli řešení. Do směsi přidali bílou barvu od jiného výrobce, která byla těžší a červenou i modrou barvu z té zelené dokázala vytáhnout.
Foto: Lukáš Hausenblas
Dosáhlo se tedy kýženého efektu s barevnými čárami, které má malý Pepíček moc rád a slouží mu jako dráha pro autíčka a mašinky. V přízemí pak majitelé chtěli vyzkoušet epoxidovou podlahu s dekorem `a la mramor. V patře domu se chystali vzhledově přiblížit betonové stěrce. Nakonec je napadlo vzít epoxid nahrubo nerezovým zoubkovaným hladítkem a vznikla z toho velmi zajímavá industriálně vyhlížející podlaha.
Foto: Lukáš Hausenblas
V přízemí pasivního domu je vylitá epoxidová podlaha v dekoru mramoru, který Monika vlastnoručně vytvořila.
Jak na to šli
Nejspodnější vrstvu tvoří samonivelační základ, který se na podlahu vylije. Pak přijde vrstva penetrace, kterou je potřeba velmi svědomitě vetřít do spodního savého nátěru. Pokud nevytvoří penetrace souvislý nepropustný film, mohl by se epoxid nenávratně vsát do samonivelačního betonu. Odbornice od Webrů poradila majitelům přimíchat do penetrace takzvané „peří“, které pomůže beton dostatečně zatáhnout. Po zaschnutí je teprve možné začít vylívat epoxid. Je lepší, když je na to k dispozici víc lidí. Tady jich na práci bylo pět.
Foto: Lukáš Hausenblas
Dva míchali epoxidy, další rozléval světlý podklad, Pavel do podkladu přiléval tmavý epoxid a Monika roztírala hmotu a tvořila dekor. Měli na to cca půl hodiny, protože pak hmota začne pracovat a během následujících 24 hodin tuhne a nesmí se na ni sáhnout. Ve finále ještě tvůrci na lesklý povrch použili antislipový lak, aby podlaha neklouzala a získala matný vzhled. Majitelé jsou s výsledkem moc spokojení a jen by chtěli upozornit eventuální zájemce na to, že pokud má někdo podlahové topení, neměla by se teplota podlahy přehoupnout přes 32 stupňů. Epoxid pak začne měknout. Jinak si paní domu pochvaluje to, že se epoxidová podlaha dobře udržuje, je příjemně teplá a měkká na došlap, a když ji Pepíček pomaluje, tak se dá lehce vyčistit.