Tuto realizaci má architektka ve svém portfoliu věnovanou Sáře. Jde o dceru majitelů, malinkou Sáru, která celou rekonstrukci bytu sledovala nejdříve z maminčina bříška, pak jako miminko z nosítka, kočárku a jako batole z postýlky.
Architektku Ivu Zezulovou majitelé oslovili na základě dobrých referencí. Líbily se jim její realizace a hlavně to, jak pracuje s klienty. Přišli za ní s tím, že by potřebovali udělat rekonstrukci bytu, který koupili v centru Brna.
Foto: Jakub Jurdič
Šlo o byt v starším činžovním domě postaveném na začátku 20. století. Když ho Sářiny rodiče koupili, nebyl v nějak špatném stavu, ale chtěli si ho uzpůsobit svým potřebám a vkusu. V projektu šlo hlavně o nové instalace včetně topení, nové omítky, repasi dveří, členění a návrh nábytku a vyrovnání a pokládku podlah.
Foto: Jakub Jurdič
Z dispozicí 4 + kk se hýbalo jen minimálně. Třeba se z obýváku trošku „ukouslo“, aby mohla vzniknout šatna. Architektka vycházela z toho, že plocha bytu 107 metrů čtverečních je sice velkorysá, ale úložných prostor není nikdy dost, zvlášť když se rodina rozroste.
Foto: Jakub Jurdič
Vkus a rafinovanost
Během konzultací zjistila architektka, že majitelka má ráda barvy, což určilo linku, po které se při návrhu dát. Zároveň chtěla zachovat ducha staršího domu a navázat na původní prvky, kterými byly třeba rámečkové dveře a dřevěné parkety. Co se týká podlah, dostala architektka nápad na kombinování parket s šestiúhelníkovou dlažbou, která bude tu a tam pronikat z jednotlivých místností až do chodby.
Foto: Jakub JurdičJe to originální řešení, které ale není pro všechny. Tady to architektce prošlo a v bytě udělalo kýžený efekt. Akorát pro podlaháře a pokladače to byla velká výzva, neboť se dlažba i parkety musely hodně upravovat, aby na sebe oba typy podlah perfektně navazovaly. Díky dlažbě se také do bytu dostaly požadované barvy.
Foto: Jakub Jurdič Do chodby si majitelé vybrali od Vinciprojekt pestrobarevnou sérii Boom. K ní architektka doladila žluté „hnízdo“, což je čalouněný výklenek s botníkem, variabilním věšákem a posezením. Dalším zajímavým prvkem, který zaujme, je kuchyň sestávající ze dvou protilehlých modulů. V modrém modulu u zdi je v dubové nice integrované mycí centrum a úložné skříňky.
Foto: Jakub Jurdič Protilehlý modul tvoří varný ostrůvek, nad nímž je umístěna subtilní kovová konstrukce, které opticky odděluje kuchyň od jídelny. Modul byl další velkou výzvou, jak pro architektku, tak i pro truhláře. Nebylo totiž vůbec jednoduché ukotvit do stropu ocelový box na digestoř, jenž vážil kolem 100 kg. V bytě je ještě jedna rafinovanost, a to šatna v obývacím pokoji ukrytá za knihovnou složenou z ocelové konstrukce, polic a skříněk z dubové dýhy. Vchod do šatny je ukryt v levé části stěny za vyššími dvířky.
Foto: Jakub JurdičBílá perforovaná deska vpravo za pracovním stolem slouží k přirozenému odvětrávání šatny a zároveň k propuštění světla mezi oběma místnostmi. Většinu nábytku včetně kuchyně nechala architektka vyrobit na zakázku podle svého návrhu, další kousky jsou od tuzemských a slovenských firem – postel v ložnici a jídelní stůl je od slovenské Javoriny, židle značky TON a originální svítidla od Brokis.
Architektka
Ing. arch. Iva Zezulová www.iakstudio.cz
V roce 2013 založila architektonické studio IAK, které klade důraz na klienta a jeho příběh, který je pak těsně spojený s návrhem. Aktuálně se nejvíc věnuje interiérům a rekonstrukcím.