Architekt Alex Holloway při své práci dlouhá léta zkoumal, jak lze skloubit nejrůznější prvky a materiály. Jeho byt je zajímavým a zároveň vkusným výsledkem jeho experimentu.
Záměrem Alexe je využívat byt nejen jako vlastní zázemí pro život, ale zároveň jako experimentální prostor pro současnou praxi studia. Místo, kde se budou rozvíjet nápady na self-made produktové řady i neotřelá řešení bytového designu. „V naší praxi se často objevují nápady, které se nedostanou dál než do fáze konceptu.
Foto: Edmund Dabney Většinou se setkáváme s klienty, kteří vždy v určité části procesu vyžadují nějaké kompromisy. Je to zcela přirozené. Každý jsme individuální. Některým lidem se naše nápady zdají příliš složité, drahé, bláznivé nebo mají zcela odlišný vkus. Naše původní představy o interiéru jako celku se tak většinou rozplynou. A my musíme pracovat v určitých mezích a hranicích,“ říká Alex Holloway.
Foto: Edmund DabneyStřet času
Dispozičně zcela dokonalý byt najdeme v severním Londýně v přestavěném viktoriánském domě. V současném ryze moderním interiéru zůstalo zachovaných hned několik historických prvků, mezi které patří například viktoriánská motýlí střecha. Tyto prvky bytu propůjčují nezaměnitelný charakter a ojedinělý genius loci, stejně jako kurátorský výběr mnoha solitérních kousků nábytku. „Vzhledem k netradiční povaze mnoha nápadů, které našim klientům předkládáme, jsem už delší dobu cítil touhu prozkoumat některé z nich. Vlastní bydlení bylo tou správnou příležitostí i možností. Kde jinde by si člověk měl otestovat profesní limity než právě sám na sobě a ve vlastním,“ doplňuje Holloway ke svému osobitému pracovnímu experimentu.
Foto: Edmund Dabney
Prostorová otevřenost
Odstraněním stěn, které původní prostor rozdělovaly, vznikla jedna velká otevřená místnost. Ta umožňuje daleko větší volnost. Vytvoření tohoto světlého bytu bylo umocněno instalací dvou nových oken. Tím vzniká určitá členitost jinak zcela otevřeného interiéru. Najdeme zde tak všechny důležité části jako v každém jiném domově – část určenou pro běžný život, pro zábavu i práci. Pozoruhodným prvkem, přitahujícím značnou pozornost, je rozhodně vana umístěná pod oknem v těsné blízkosti psacího stolu.
Foto: Edmund DabneyChuť Londýna
Vzhledem k tomu, že v portfoliu studia najdeme i několik realizací v oblasti pohostinství, není divu, že návrhu kuchyně věnoval Alex Holloway důkladnou péči. Při navrhování kuchyně hledal inspiraci u místních provozoven rychlého občerstvení. Cílem návrhu bylo zachytit a zároveň oslavit atmosféru typickou pro noční vycházky do lokálních rychlých občerstvení za tím nejlepším, co zdejší kuchyně nabízí. Kdo nikdy neochutnal fish & chips na rušné londýnské ulici v čase po půlnoci, jako by nezažil pravý Londýn. Kuchyň z nerezové oceli ve spojení s elegantně provedenými křivkami zadní stěrky tvoří v místnosti zcela neopakovatelný moment – jedná se o designové spojení kosmopolitní DNA současného Londýna a hlavního města očima malého Alexe, když zde vyrůstal.
Foto: Edmund Dabney
Studio Holloway Li, Na Li a Alex Holloway
Studio v roce 2018 založili Alex Holloway a Na Li. Po celou dobu svého působení v oblasti designu a architektury se ve svých realizacích zaměřují především na projekty, které stírají pomyslné hranice napříč všemi oblastmi. Jejich cílem je vytvářet interiéry, kde se lidé cítí pohodlně v kontextu současné designové kultury. Architektonická kancelář Holloway Li je mimo jiné i členem Royal Institute of British Architects. Studio sídlí v Londýně a v současné době má rozpracované projekty nejen na domácí půdě, ale třeba i v Mnichově a Peking
Foto: Studio Holloway Li