Pro někoho domácí mazlíček, pro jiného neřešitelný problém, ze kterého je zoufalý. O čem je řeč? O potkanech.
Seznamte se, potkan
Věděli jste, že krysy se u nás vyskytují velmi málo? A žijí převážně na suchých místech? Pokud jste se tedy ve sklepě setkali s cca 25 cm dlouhým mohutným hlodavcem, nebyla to krysa nýbrž potkan. Asi teď nejste o nic klidnější, možná dokonce naopak, ale alespoň víte, co vám to ve sklepě běhá.
Toto nevítané setkání ve sklepě společně se známým faktem, že potkani přenášejí různé nemoci, vedou majitele daného objektu ke sbírání informací, jak se návštěvníků zbavit.
Pasti na potkany
Máme několik možností, jak se potkanů zbavit. Jednou z nich jsou pasti, které dělíme na mechanické, pro živý odlov, staničky s otrávenou návnadou nebo ultrazvukové plašiče potkanů.
Mechanické - o potkanech se ví, že jsou inteligentní stvoření. Tento fakt často ztěžuje veškeré snahy o vyhubení. Mechanická past toho může být důkazem. Na jednotlivě se vyskytujícího potkana tento druh pasti funguje, ale jakmile je jich více, tak po smrti prvního už ví, co je čeká, a pastem se vyhýbají. Ne každý má tento druh pastí rád, protože ne každý snese pohled na mrtvé zvíře. Nevýhodou těchto pastí je pro mnohé fakt, že musíte mrtvého potkana zlikvidovat. Dále je důležité zmínit, že pasti mohou potkany chytit tak, že zůstane živý a trpí. Na vás poté je, abyste se s touto situací vhodně vypořádali.
Pro živý odlov – jedná se o pasti, které potkana chytí, ale nezabijí. Je to vhodný způsob pro ty, kdo nechtějí řešit, co s mrtvým potkanem. Nevýhodou však je, že chycený potkan bývá agresivní, může vás tedy pokousat. Dále musíte vyřešit, jak a kam jej donést vypustit.
Staničky s otrávenou návnadou – mají různé tvary a barvy. Umístíte je na potřebné místo a dáte do nich otrávenou návnadu. Důležité je přitom brát v úvahu, že krysy mají velmi sofistikovaný systém svého klanu. K neznámému jídlu pošlou „ochutnávače“ a ten potravu ochutná. Když nezemře, jdou se najíst ostatní. Je tedy nutné volit látky, které začnou v těle krysy působit až později.
Ultrazvukové plašiče potkanů - ty vydávají zvuky, které lidské ucho neslyší, ale pro potkany a jiné hlodavce jsou nepříjemné. Bývá u nich nevýhodou, že si potkani na zvuk mohou zvyknout a nakonec jej budou ignorovat.
Dalším způsobem je odborná deratizace. Jedná se vlastně o kombinaci pastí, které položí profesionál ze zavolané odborné firmy. Tento způsob je doporučovaný pro všechny, kdo nemají s likvidací zkušenosti. Odborná firma nám na základě svých zkušeností pomůže zbavit se potkanů důkladně a hlavně bezpečně. Pokud potkan cítí nebezpečí, může na vás zaútočit a při takovém útoku může vyskočit až do výše vašeho obličeje. Proto byste vždy měli zvážit vaše schopnosti a možnosti, než vyberete konkrétní možnost řešení.
Nejdůležitější je však načasování. Potkani se velmi rychle množí. Samice má v jednom vrhu 4-10 mláďat a vrhne až 5x ročně. Problém je tedy třeba začít řešit ihned, jakmile poprvé najdete jejich trus.
Prevence
Jako u všeho, i u tohoto problému je nejlepší prevence. Jak tedy zamezit, aby se potkani přemnožili či se dostali do vašeho domu?
- Je nutné zadělat všechny díry, kterými by se potkani protáhli do baráku.
- Nenechávat nikde ležet odpadky či zbytky jídla.
- Kočky a psi jsou to přirození nepřátelé potkanů, využijte jejich služeb.
- Často uklízejte sklep či zahradní domky.