Ničivé tornádo, které zpustošilo několik vesnic na jihu Moravy, si vybralo krutou daň. Všichni si pamatujeme ze zpráv z médií hrůzné záběry spadlých domů, převrácených aut, vyvrácených stromů. Na řadě fotografií jsme si uprostřed trosek všimli domu se žlutou fasádou, který jako zázrakem tornádo přežil relativně ve zdraví. Vypravili jsme se proto zjistit o něm něco víc.
Před časem nikoho nenechala lhostejným ničivá přírodní katastrofa na jihu Moravy. Během chvíle se z doposud malebných vesniček stalo místo plné trosek připomínající bojiště. Jeden z domů v obci Hrušky ale obstál relativně dobře – kromě poničené fasády, rozbitých oken a části střechy zůstalo vše vcelku a na svém místě. Jako magazín o bydlení nás přirozeně zajímalo, co je na žlutém domě zvláštního, co mu pomohlo přečkat tornádo. Zjistili jsme, že se jednalo o typový dům, montovanou dřevostavbu, což ještě více podnítilo naši zvědavost. Jak je možné, že dřevostavba řádění živlu vydržela?
SVĚDECTVÍ MAJITELE
„Dům jsme nestavěli, ale koupili jsme ho před osmi lety od předchozího majitele,“ objasňuje současný majitel domu, pan Novotný. „Vždy jsem dřevostavbu chtěl, a když jsme dům kupovali, předchozí majitel tvrdil, že tenhle dům je Mercedes mezi dřevostavbami. Osm let spokojeného života v domě, a nakonec i nedávná přírodní katastrofa nám jeho slova stoprocentně potvrdila.“
DŮM VS. TORNÁDO
„Ten den jsme věděli, že se od Břeclavi ženou nějaké kroupy, tak jsme přikryli auta plachtami a čekali, až to přijde. Děti z okna pozorovaly, jak se obloha zatměla a zčernala a začalo poprchávat a padat kroupy. Manželka byla v obýváku, když do koupacího jezírka spadla kroupa velká jako pěst. Zavolala na děti, ať jdou raději od oken pryč. Pak to začalo bubnovat a přišel vichr – a to už začala praskat skla v oknech. Raději jsme se všichni schovali do sprchového koutu, protože ten je vyzděný ze všech stran – já, manželka, děti a přítelkyně nejstaršího syna. Bylo tam těsno, ale nikomu se naštěstí nic nestalo,“ vzpomíná pan Novotný na těžké chvíle během tornáda.
ROZSAH POŠKOZENÍ
„O okna a střešní krytinu přišli kolem nás úplně všichni a mnoha lidem to sfouklo střechu úplně do roviny, včetně trámů. Některé domy to odnesly kompletně, prakticky po nich nic nezůstalo.“ Dřevostavba pana Novotného přišla z jedné strany jen o několik nosných trámů. „Trochu se nadzvedly stropy v prvním patře, ale to tesaři rychle přibouchali zpátky. Ani nám do domu moc nezateklo, takže jsme nemuseli demontovat sádrokartony. Největší nápor tornáda na dům šel zepředu a na pravou stranu – kvůli tomu odlétlo pět trámů a obnažila se koupelna v prvním patře – ta byla bez střechy.
Jinak ale konstrukce domu zůstala zachována. Nebavím se zde o poničeném interiéru, kdy domem prolétly vybitými okny kusy střešních tašek a trámů, které poničily podlahy, nábytek, tapety a interiérové dveře, ale oproti okolním domům jde o kosmetické defekty.“ Dnes už má pan Novotný spravené trámy a na přelaťované a přefóliované střeše je položena nová střešní krytina. Zbývá už jen namontovat okna, vytahat z fasády úlomky střešních tašek a fasádu přetáhnout novou omítkou. Bohužel ze vzrostlé zahrady v japonském stylu, kterou vybudovala zahradní architektka (manželka prvního majitele domu), nezbylo vůbec nic, jen rovné, zplanýrované pole.
PROC DŘEVOSTAVBA VYDRŽELA?
Ohromnou výhodou konstrukce montované dřevostavby („žlutý dům“ je model Premio od společnosti RD Rýmařov) je pevné spojení domu se základovou deskou – vše je důkladně prokotvené. Některé zděné domy jsou pouze přilepeny tenkou vrstvou stavebního lepidla na izolační vrstvu základové desky, což se během tornáda projevilo jako nevýhoda. Další velkou výhodou dřevostavby je, že do jisté míry pruží, takže dokáže staticky zvládnout krátkodobý nápor a zátěž, například i ze strany abnormálních přírodních živlů.
V případě domu pana Novotného se jedná o montovanou dřevostavbu, to znamená, že velké konstrukční celky domu jsou vyrobeny na přesných NC strojích v čistém a suchém prostředí výrobní haly a na stavbě se dům jen v krátkém čase smontuje.
Dům tak netrpí zbytkovou vlhkostí jako zděné stavby, ale od počátku nabízí stabilní a zdravé vnitřní prostředí. „Většina lidí, kteří se chystají stavět dům, volí montovanou dřevostavbu proto, že je k nastěhování už za šest týdnů, protože všechny části domu přivezou kamiony na staveniště, včetně zabudovaných oken a rozvodů energií.
Pomocí jeřábu a sehraných řemeslníků pak dům vyroste doslova před očima,“ přibližuje proces výstavby dřevostaveb Radim Stroka, ředitel výroby RD Rýmařov. Díky menší tloušťce obvodových stěn dostanou majitelé dřevostaveb o několik metrů obytného prostoru navíc, což je vítaný benefit tohoto stavebního systému.
NEPODCEŇUJME DŘEVOSTAVBY
Žlutý dům jistě nebyl jediný, který přečkal moravské tornádo, a za každý dům, jenž vydržel, můžeme být vděční. Pan Novotný měl také velké štěstí, protože mohl dopadnout mnohem hůře. Na druhou stranu, pokud zase někdy uslyšíte, že se někdo pokouší hanět a podceňovat dřevostavby, vzpomeňte si na letošní tornádo na jihu Moravy a na montovaný žlutý dům od RD Rýmařov, který obstál.