Kročejovou neprůzvučnost řešíme nejen u starší, ale i nové bytové výstavby. A nesmíme na ni zapomínat ani v případě rodinných domů, může totiž významně ovlivnit kvalitu života v dolních podlažích. Řešením je systém RAKO, tzv. Tichá dlažba, využitelný i pro podlahy s elektrickým vytápěním.
Tichá dlažba je řešení je vhodné pro odhlučnění keramické podlahy, ale také pro pokládku na nadměrně deformovatelné konstrukce. Například v dřevodomech jsou takovým podkladem OSB či cementovláknité desky. Tyto konstrukce se mohou mírně prohýbat nebo smršťovat, zkrátka pracují. Stejný postup pak platí i pro parkety nebo dokonce aplikaci na stávající popraskaný beton.
1. Připravíme si vše, co budeme potřebovat
Zajistěte si včas potřebnou stavební chemii: Penetraci, z řady RAKO SYSTEM například P 202 nebo P 201, kontaktní můstek P 203, dilatační pásku DSAT, separační a zvukové desky DSDI, flexibilní lepidlo AD 530, samonivelační hmotou LE 30 (pro variantu s topnou rohoží), hydroizolaci SE 1 pružnou pásku SE 5, a dále nářadí: váleček, případně štětku, pro aplikaci kontaktního můstku; stěrku nebo váleček na hydroizolaci, zubové hladítko, molitanové hladítko a hladítko s tvrdou gumou pro spárování. Nezapomeňte na pomůcky pro obkládání – klínky, spony, případně přísavky.
Foto: archiv redakce
2. Ošetření podkladu penetrací
Velmi savý podklad opatříme penetrací P 202 nebo, v případě podkladů s potřebou hlubšího zpevnění, neředěnou P 201. Penetrací sjednotíme savost stěn – sádrokarton, omítka, podlaha – beton, anhydrit.
Foto: archiv redakce
3. Ošetření kontaktním můstkem
Nestandardní povrch jako jsou cementovláknité desky ošetříme kontaktním můstkem P 203, který zdrsní povrch. Můstek dobře promícháme, pro nanášení použijeme váleček nebo štětku. Necháme minimálně 6 hodin schnout.
Foto: archiv redakce
4. Aplikace dilatační pásky DSAT
Dilatační pásku DSAT přilepíme na stěnu po obvodu podlahy. Zajistí dilataci stěny od následné skladby na podlaze a zamezíme vzniku akustického mostu.
Foto: archiv redakce
5. Příprava izolačních desek a lepidla
Separační a zvukové desky DSDI si připravíme podle rozměru naší plochy. DSDI je vlastně textilní deska z polyesterového vlákna pojená latexem. Pro lepení desek DSDI použijeme flexibilní lepidlo AD 530. Lepidlo nanášíme zubovým hladítkem 4-6 mm. Chceme-li po instalaci desek hned pokládat dlaždice, použijeme rychle tuhnoucí lepidlo AD 590.
Foto: archiv redakce
6. Kladení desek DSDI
DSDI desky klademe do lepidla na sraz. Desky důkladně poklepovým hladítkem nebo válečkem zatlačíme do lepidla. Spáry mezi deskami přelepíme páskou běžnou krycí páskou pro malíře. Zamezíme tak vyplnění možných mezer lepidlem při pokládce dlaždic.
Foto: archiv redakce
7. Pokládka dlaždic
Lepení dlaždic provádíme dvoukontaktně. Hladkou stranou hladítka nanášíme lepidlo i na rub dlaždice. Docílíme tak dokonalého spojení dlaždice s podkladem. Lepidlo nanesené na podklad jedním směrem nám u pokládané dlaždice dovolí vytlačení vzduchu.
Foto: archiv redakce
8. Odříznutí dilatační pásky
Dilatační pásku DSAT odřízneme ve výšce předpokládané hrany obkládačky nebo soklu.
Foto: archiv redakce
9. Rozměření obkládaček a obklad stěn
Pečlivé rozměření je vždy základem dobrého výsledku. Velký důraz na rovinu se klade u založení první řady obkládaček. Odměnou za preciznost u první řady nám bude snadné obložení celé stěny
Foto: archiv redakce
Co je „kročejová neprůzvučnost“ a jak ji zajistit? Jde o maximální snížení přenosu hluku, který je způsobený mechanickými nárazy na povrch podlahové konstrukce. Tlumení je řešeno separací nášlapné vrstvy a pevného podkladu zvukově izolační vložkou. Systém RAKO Tichá dlažba využívá jako zvukově izolační vložku takzvaný DSDI panel, který při pokládce pod dlažbu utlumí hlučnost o 14 decibelů. Jedná se o materiál pouze 6 mm silný, který se vkládá mezi vrstvy lepidla při jinak tradiční pokládce dlaždic. Pokud tedy rekonstruujete nebo stavíte, zeptejte se na zvukovou izolaci keramických podlah. Uspoříte peníze na řešení stropních konstrukcí a vaše podlaha vyhoví platným normám. Více na www.rako.cz. |