O vlastnostech domu i kvalitě budoucího bydlení rozhodují především použité stavební materiály. Před tuto hádanku je postaven každý stavebník a její rozluštění následně ovlivní průběh stavby i to, jak se vám bude ve vašem vysněném domě žít.
KLÍČOVÁ VOLBA
Volbu stavebního materiálu musíte mít vyřešenu již ve fázi projektu. Konkrétní výběr bude přirozeně kromě ceny ovlivněn aktuálními trendy ve stavebnictví, ale i zkušenostmi projektanta. Nezbytné je zohlednit i vlastnosti konkrétního staviva, hodinovou sazbu, pracnost, dopravu a skladování materiálu, nároky na provoz i údržbu hotového díla. Záležet bude také na místních klimatických podmínkách, ale i na parametrech zdiva, možnostech manipulace, transportu na staveniště, rychlosti, pracnosti i přesnosti zdění. Celou stavbu podstatně urychlí a zjednoduší ucelený stavební systém, které má předem připraveny všechny detaily. Zásadním údajem při výběru vhodného stavebního materiálu budou tepelněizolační vlastnosti materiálu v souvislosti s požadovanými tepelnými ztrátami budovy.
Foto: archiv redakce
VÝHODY SYSTÉMU
O tepelných vlastnostech domu rozhodují především použité stavební materiály, ale nepodceňujte ani systémovou provázanost konkrétního materiálu s doplňky, snadné řešení detailů a možnost dodatečných stavebních úprav. Velký pokrok přinášejí takzvané ucelené stavební systémy, které minimalizují vznik tepelných mostů. Jde o systém různých stavebních prvků, od obvodového zdiva až po překlady, který umožňuje postavit dům rychle a maximálně účelně. Obzvláště cenné zde jsou různé stavební detaily, např. okenní překlady už v sobě mohou mít zabudovány dutinu pro stínicí techniku či žaluzie, a hlavně návaznost systémového překladu na obvodové zdivo je díky „zámkům“ rychlá a snadná. Rychlost stavby je významný činitel, protože každý zedník a každá hodina práce vás stojí nemalé peníze.
POROTHERM T PROFI
Pálenou cihlu s izolační výplní v podobě minerální vaty od společnosti Wienerberger najdete na trhu pod označením Porotherm T Profi. Tyto cihelné bloky v sobě spojují nejlepší vlastnosti keramiky a tepelného izolantu a jsou určeny k výstavbě nízkoenergetických a pasivních domů.
Foto: archiv redakce
Cihelné bloky Porotherm T Profi umožňují jednoduchou, rychlou a čistou výstavbu, navíc obvodové zdivo nemusíte pracně a nákladně dodatečně zateplovat. Díky tomu se sníží náklady na výstavbu a vytápění.
HELUZ FAMILY
Cihla s integrovanou izolací Heluz Family 50 2in1 vznikla spojením broušených cihel Heluz Family 50 a polystyrenu, nejčastěji používaného izolačního materiálu, kterým jsou vyplněny dutiny cihelného bloku. Díky tomu se podařilo dosáhnout zlepšení tepelněizolačních vlastností cihly o 40 %, aniž by se změnily její pevnostní vlastnosti.
Foto: archiv redakce
Heluz Family je bez problémů použitelná i pro stavbu domů v nulovém a pasivně energetickém standardu. Jako pojivo se pro zdění používá celoplošná tenkovrstvá malta nebo pěna.
TVÁRNICE YTONG
Kdo by neznal Ytong, bílé pórobetonové bloky či tvárnice z lehkého keramického betonu, které se pro snadný způsob opracování řadí k oblíbeným stavebním prvkům? Jeho výrobce, společnost Xella, nabízí Ytong v kompletním modulovém systému – obvodové zdivo, vnitřní nosné stěny a příčky, obezdívky, překlady, schody, stropy, a dokonce střechy.
Foto: archiv redakce
Tvárnice Ytong vynikají rozměrovou přesností i rovnoměrným vedením tepla, což má vliv na eliminaci tepelných mostů, úsporu energií i kvalitu vnitřního klimatu.
Z VÁPNA A PÍSKU
Bílé vápenopískové cihly se používají již více než 100 let a zdicí systém z vápenopískových cihel KMB Sendwix (KM Beta) je prvním uceleným a certifikovaným systémem vícevrstvých konstrukcí na českém trhu.
Foto: archiv redakce
Sendwix byl navržen pro energeticky úsporné, nízkoenergetické a pasivní domy. Základem Sendwixu je vápenopísková cihla nebo blok. Hlavní surovinou pro jeho výrobu je unikátní křemičitý písek s vysokým obsahem oxidu křemičitého.
ODLITÉ Z BETONU
Systém ztraceného bednění je ideální pro všechny nosné stavební konstrukce. Vzniká tak houževnatá konstrukce s tepelněizolačními i protihlukovými vlastnostmi a stavění je snadné a rychlé. Nejznámějším reprezentantem stavebního systému ztraceného bednění je systém Velox, jehož základním prvkem je štěpkocementová deska vyráběná ze dřeva jehličnanů (z celkového objemu desky činí tato hmota až 89 %).
Foto: archiv redakce
Dalšími komponenty jsou cement zajišťující pevnost a soudržnost desek a roztok vodního skla, který stabilizuje desky proti vlhkosti a zvyšuje jejich odolnost proti plísním a škůdcům. Komponenty se používají při stavbě energeticky úsporných, nízkoenergetických i pasivních domů. Vysoká tepelná setrvačnost obvodových i vnitřních stěn umožňuje především na jaře a na podzim akumulaci tepla získaného slunečním zářením. Stavební systém Velox kombinuje příznivé vlastnosti dřeva a pevnost betonu.
MODERNÍ DŘEVOSTAVBY
Stavba montovaných sendvičových prefabrikovaných dřevostaveb je doménou spíše velkých firem a předpokládá větší zázemí pro výrobu. Panely se vyrábějí ve výrobních halách, stěny jako celek včetně finálních povrchů, oken, dveří a instalací se na stavbě pouze osazují na předem připravený základ. Dům je smontován za několik málo dnů.
Foto: archiv redakce
Další výhodou jsou ověřené, přesné a standardní technologie. Není tedy důvod obávat se nedodržení rozměrů a technické kvality či nějaké improvizace na stavbě. U montovaných sendvičových dřevostaveb jsou stěny tvořeny dřevěnou nosnou konstrukcí, izolovanou minerální vlnou. Směrem do interiéru bývá izolace překryta pa ro zábranou, dřevotřískou a sádrokartonem, z vnější strany najdete dřevotřískovou desku a desku ze stabilizované pěnové hmoty. Fasáda může být chráněna vyztuženou organickou omítkou.
Z HALY NA STAVENIŠTĚ
Montované kompozitní dřevostavby jsou z hlediska životnosti i tepelnětechnického komfortu plně srovnatelné se stavbami z jiných materiálů. V některých případech dosahují díky promyšlené skladbě obvodových stěn i lepších výsledků. Samozřejmě i moderní dřevostavby musejí splňovat přísné zákonné a normové požadavky na pevnost, stabilitu a životnost.
Foto: archiv redakce
Výroba jednotlivých částí dřevostavby probíhá ve výrobních halách, kde se za pomoci moderní automatické výrobní linky připravují obvodové stěny, stropy, příčky a všechny další komponenty. Do obvodových stěn se zde usazují okna a dveře, je také připraveno zateplení a venkovní TMF omítky. Hotové konstrukční prvky se převážejí na místo stavby, kde se pomocí jeřábu usazují na hotovou základovou desku. Díky takto předpřipraveným konstrukcím je montáž dřevostavby včetně všech řemeslných prací nejpozději do jednoho měsíce hotová.