Z čeho postavit vysněný dům? To je otázka, kterou si musí položit každý, kdo se rozhodl pustit se do po všech stránkách náročné činnosti, jakou je stavba rodinného domu. Odpověď není jednoduchá a bude záležet mimo jiné i na doporučení architekta či projektanta, místní stavební tradici, momentální nabídce a dostupnosti stavebního materiálu a v neposlední řadě i na vašich finančních možnostech.
NEŽ SE KOPNE DO ZEMĚ
Výběr stavebního materiálu vyžaduje vzít v úvahu řadu faktorů, včetně vlastních nároků a požadavků na komfort bydlení. Nabízí se zde celá řada tradičních i alternativních stavebních materiálů. Bude záležet, zda si necháte postavit dům na klíč, nebo se pustíte do stavby svépomocí. Určující může být i poloha a přístup k pozemku v souvislosti s možnostmi dopravy, skladovatelnosti materiálu nebo použití těžké techniky. Je třeba vzít v potaz i technické nároky na stavbu, tepelněizolační vlastnosti, únosnost konstrukcí nebo budoucí spotřebu energií. Důležitou roli také hraje finanční otázka nebo životní styl stavebníka, jeho věk a další preference a požadavky související s budoucím užíváním domu.
HLEDÁ SE DODAVATEL
Každý stavebník musí v souvislosti s výběrem vhodného stavebního materiálu vybrat vhodnou stavební firmu či dodavatele stavby. Zde můžete ušetřit nejen značnou část nákladů finančních, ale také časových. A proto pokud chcete bydlet v novém ještě letos, svěřte práci do rukou profesionálům.
Foto: archiv redakce
Při stavbě na klíč odpadají starosti se zařizováním, hlídáním a koordinací prací jednotlivých stavebních profesí, které přenecháte hlavní stavební firmě. V současnosti zákon umožňuje stavbu čtyř typů domů, jejich kritéria jsou rozdělena podle energetické náročnosti. Pasivní, nízkoenergetický, energeticky úsporný nebo energeticky vyhovující. Každý z nich má svoje specifika a použité stavební prvky se pochopitelně liší i cenou.
ŠETŘETE NA VHODNÉM MÍSTĚ
Stavba domu je pro většinu z nás zásadní investicí, proto je logické, že se v domě chceme cítit příjemně, bezpečně a náklady na jeho provoz by měly být co možná nejmenší. Důležitá je i jednoduchost výstavby a klíčových detailů, které pozitivně nebo negativně ovlivní vznik závad. Zde se nabízí otázka, zda je rozumné šetřit na hrubé stavbě, když tvoří jen kolem 10 % celkových nákladů na stavbu. Problémem rovněž je, že se nedostatečnosti v tomto směru objeví až v budoucnosti. Navíc je dobré si uvědomit, že v průběhu životnosti stavby nelze materiál, ze kterého je postavena hrubá stavba, vyměnit.
VÝHODA SYSTÉMU
Starší budovy se často stavěly způsobem „co dům dal“, což v praxi vypadalo tak, že se na stavbě setkaly vzájemně nekompatibilní komponenty od různých výrobců, různých rozměrů, často i odlišných materiálů různé kvality. Naproti tomu budova postavená ze stavebních komponentů jednoho výrobce dosahuje lepších tepelněizolačních parametrů. Díky kompletnosti stavebního systému je zajištěna eliminace tepelných mostů a jednoduchá realizace detailů na stavbě. Předchází se chybám a následným poruchám konstrukce, jejichž odstranění bývá složité a finančně náročné. Kompletnost systému je při stavbě důležitá z více hledisek. Systém umožňuje rychlou, jednoduchou a v konečném důsledku i levnější výstavbu. A to nejdůležitější – použitím stavebních komponentů od jednoho výrobce se jednoduše docílí lepších vlastností celé stavby. Tento jedinečný, ucelený kompletní systém se však skládá z jednotlivých „kusů skládačky“.
ZTRACENÉ BEDNĚNÍ
Stavební systém VELOX, zvaný také systém ztraceného bednění, představuje technologii monolitických staveb. Stěny a stropy se zde betonují do předem připraveného bednění ze štěpkocementových desek VELOX, které se po vytvrdnutí betonu stávají trvalou součástí svislých i vodorovných konstrukcí. Štěpkocementové desky se spojují pomocí stavebních spon, a vytvářejí tak bednění pro technologii ztraceného bednění s betonovým jádrem.
Foto: archiv redakce
Stavbu velmi usnadní štěpkocementové stěnové moduly zhotovené na výšku podlaží, hotová bednění pro sloupy nebo pro věnce. Dřevo je známo svou vysokou tepelnou izolací a zdravým komfortem bydlení a tyto přednosti má i štěpkocement jako masivní stavební materiál. Ve spojení s jádrem z betonu akumulujícím teplo jsou splněny všechny stavebně-fyzikální požadavky. Osazování štěpkocementových desek bez použití malty a bez ložných spár zamezuje vzniku nechtěných tepelných mostů.
MONTOVANÉ STAVBY
Jedná se o domy, jejichž podstatná část v podobě celých dílců vzniká mimo staveniště – v suchém prostředí výrobní haly. Na místě stavby se pak jednotlivé díly smontují a zprovozní. Z hlediska materiálu lze montované domy rozdělit na lehké konstrukce (na bázi dřeva) a těžké masivní konstrukce (na bázi betonu).
Foto: archiv redakce
V praxi to znamená, že si vyberete podle katalogu projekt (často s možností individuálních úprav), jehož komponenty pak dodavatel dopraví na staveniště, kde je smontuje. Základním benefitem je tedy výroba a kompletace celých částí domu na továrních linkách s následným sestavením na staveništi. Tím se docílí největší výhody, kterou tento způsob výstavby poskytuje – úspory času. Jde o velkoplošné stěnové dílce, stropní panely, střešní komponenty a schodiště atd. Většina výrobců k tomu nabízí možnosti volby různého stupně dohotovení. Na vás většinou zbývá zajistit si zhotovení základové desky.
PÁLENÉ CIHLY
Cihly z pálené hlíny se u nás těší trvalému zájmu stavebníků, zejména ve formě cihlových bloků. Cihelné bloky dobře regulují teplotu a vlhkost v interiéru a mají vliv i na akustickou izolaci. Jsou pevné, požárně odolné a mají dlouhou životnost. Oblíbené jsou broušené cihelné bloky, které umožňují místo mokrého procesu přesné tenkovrstvé zdění na tmel, lepidlo či pěnu. Díky tomu je stavba přesná a rychlá. Cihelné bloky velmi dobře izolují, v zimě se pomaleji ochlazují a v létě se nepřehřívají.
Foto: archiv redakce
PÓROBETONOVÉ TVÁRNICE
Pórobeton je druh lehkého betonu s dobrými tepelně a zvukověizolačními schopnostmi. Jde o tzv. přímo lehčený beton a vylehčení bylo dosaženo vytvořením pórů přímo ve vlastní hmotě betonu. Nejznámějším a velmi oblíbeným zástupcem pórobetonu je Ytong (Xella), který se řadí mezi nejšetrnější stavební materiály na našem trhu, a to díky čistě přírodnímu složení a energeticky nenáročné výrobě. Mimořádné tepelněizolační vlastnosti snižují náklady na vytápění, a tím i znečištění ovzduší.
Foto: archiv redakce
VÁPENOPÍSKOVÉ BLOKY
Horkým kandidátem pro stavbu domu jsou bílé vápenopískové bloky, například funkční bloky SENDWIX od společnosti KM Beta. Vápenopískové zdivo akumuluje požadovanou teplotu vnitřního prostředí, a díky tomu se na jaře a na podzim méně topí, v létě se zase domy ze SENDWIXU nepřehřívají. Také lépe chrání před hlukem a nosné stěny jsou tenčí, takže je v domě víc klidu i místa.
Foto: archiv redakce
Díky jedinečným vlastnostem je zdivo SENDWIX častou volbou pro stavby energeticky úsporných a pasivních domů.