Vzhled, provedení a umístění schodiště rozhodují skutečně o mnohém. Ovlivňují přímo tvorbu okolního prostoru, estetickou úroveň obývacích prostor i uživatelskou kvalitu. Proto je také schodiště v bytě či domu považované za dominantu interiéru.
Schody ze dřeva
Dřevěné schody bývají považovány za známku určitého vkusu a postoje. A určitě ještě něčeho, protože vůbec nejsou levné. Jejich hlavní výhodou z hlediska architektonického je zejména možnost provedení i složitějších a neobvyklých půdorysných tvarů schodišťových ramen, která by se jen velmi obtížně dělala z jiných materiálů. Dřevěné schody jsou většinou schodnicové. Jejich hlavním prvkem je tedy schodnice – šikmý nosník, který je podepřený dole v podlaze a na horním konci ramene o trám stropu nebo podesty. Ke schodnici jsou pak připevněny stupně (způsobů je několik) a dřevěné zábradlí.
Foto: Hornbach
Schody kovové
V současné době se na výsluní vracejí i schody kovové, které mají kromě lehkosti a vzdušnosti mnoho dalších praktických výhod. Především si je materiálově žádají moderní architektonické trendy a estetické požadavky na vzhled interiérů. Ale i z praktického hlediska jsou jejich výhodami velká nosnost a odolnost materiálu, při použití kvalitního kovu vyžadují minimální údržbu. Kovová schodiště proto nemusejí být tak masivní a kromě toho, že šetří místo, působí velmi elegantně. U celokovových řešení užitné vlastnosti ještě doplňují plechové stupně s protiskluzovou úpravou.
Schody kombinované
K hitům dnešních interiérů patří schodiště z kombinovaných materiálů. Představte si velmi vzdušně a étericky působící kovovou konstrukci v barvě světlé šedi, obtočenou kolem středového sloupu (trubky) ve stejné barvě. Do této vážné elegance pak vysílá zjemňující tóny světlé dřevěné madlo, vinoucí se hadovitě po celé délce. Diamantem na klenotu jsou pak skleněné stupnice z tvrzeného skla, které matně propouštějí světlo a dávají „ospale“ proniknout i prostoru pod nimi. Materiálových kombinací může být při dnešní nabídce trhu opravdu nepřeberné množství včetně systémů polofabrikátů.
Foto: JAP FUTURE
Podchodná výška
V rodinných domech a uvnitř bytů je minimální podchodná výška stanovena na 210 cm. U schodiště přes jedno patro není více schodišťových ramen nad sebou, to znamená nechat v desce stropu dostatečně velký otvor, který zajistí bezpečný podchod.
Typ schodiště podle sklonu
rampová: výška stupně 8–13 cm, sklon 10–20°
mírná: výška stupně 13–15 cm, sklon 20–25°
normální: výška stupně 15–18 cm, sklon 25–35°
strmá: výška stupně 18–20 cm, sklon 35–45°
žebříková: výška stupně 20–25 cm, sklon 45–60°
Velikost stupně
Pravá, levá, jedna noha střídá druhou. Délka kroku dospělého člověka se pohybuje v rozmezí od 61 do 64 cm, jste-li nuceni krok zkrátit nebo prodloužit, chůze se stává nepohodlnou. Klíčovým parametrem návrhu schodiště je 63 cm, kdy výstup po schodech respektuje přirozenou délku kroku, výška a šířka stupně se vypočte ze vzorečku v + š = 63. Ze vzorečku také vyplývá, že šířka stupně je závislá na výšce a naopak. Nejpříjemněji pro výstup i sestup vychází stupeň o výšce 17 a šířce 29 cm. Aby nebyl narušen rytmus chůze, musejí být všechny schody v jednom rameni stejně vysoké i široké.