Stará dřevěná okna moc netěsnila a nebyla ani nouze o průvan, ale navzdory tepelným ztrátám byla zajištěna alespoň minimálním výměna vzduchu. Pak přišla první generace plastových oken a bylo zaděláno na nový problém: okna těsnila příliš a vznikaly plísně. Naštěstí současné okenní systémy řeší problém komplexně: mikroventilací nebo rekuperací vzduchu.
PROBLÉMY S VĚTRÁNÍM
Naše domy se staly dokonale utěsněnými, zejména domy energeticky pasivní, které jsou podrobeny testu vzduchotěsnosti. To neuvěřitelně snížilo náklady na vytápění, ale začaly vznikat problémy s nedostatkem čerstvého vzduchu, s vlhkostí a plísněmi. To sice řeší systémy nuceného větrání, ale ty není možné z nejrůznějších důvodů instalovat do každého domu. U klasických dřevěných oken vnikal vzduch do interiéru přirozeně drobnými netěsnostmi rámů, u moderních dobře těsněných profilů byli výrobci nuceni vytvořit režim tzv. mikroventilace.
Foto: archiv redakce
V praxi jde o polohu okenního kování, kdy mezi křídlem a rámem okna vznikne asi 5 mm široká větrací spára. Většinou ji vytvoříte otočením okenní kliky do mezipolohy (mezi „otevřeno“ a „vyklopeno“), ale křídlo zůstane přivřené. Přivětrávání s pomocí mikroventilace by se podle některých odborníků rozhodně nemělo používat dlouhodobě. V jeho důsledku totiž dochází k ochlazování venkovní komory okna, které vede k riziku vzniku kondenzátu v drážce mezi křídlem a rámem. To může vyústit i ve vznik námrazy. Dnes se daleko více preferují systémy řízené výměny vzduchu a rekuperace ve spojení s co nejtěsnějšími okny.
Foto: archiv redakce Tak se zajistí dostatečný přívod čerstvého vzduchu bez nežádoucích tepelných ztrát a mikroventilace je pak zbytečná. Jestliže váš byt není vybaven rekuperací, nejefektivnější větrání je otevřít okno dokořán a krátce a intenzivně větrat.
REKUPERACE OKNY
Nejlepší způsob, jak optimálně větrat, nabízejí okna vybavená rekuperací. Ta do interiéru přivádí čerstvý vzduch, aniž by přitom došlo ke zhoršení akustických a tepelněizolačních vlastností okna. Výhodou inteligentních oken je také to, že vzduch přiváděný zvenčí se částečně ohřívá a snižuje se tak riziko kondenzace na povrchu profilů a ostění.
Foto: archiv redakce Instalace rekuperačního prvku totiž předpokládá dostatečně kvalitní a nadstandardně tuhý rám bez možnosti průhybů. Automatický systém větrání neslyšně nasává (zpravidla mřížkou v rámu) současně vzduch z místnosti a čerstvý vzduch z venku a přivádí je do výměníku tepla. Ovládání oken může být manuální nebo automatické.
TOPENÍ SKLEM
Doslova horkou novinku okenní techniky představila společnost DAFE-PLAST v podobě „topného skla“. Elektricky vyhřívané infratopné sklo ThermoGlass® integruje topný systém přímo do zasklených ploch budovy a lze jej používat jako hlavní topný systém nebo jako doplňkový zdroj tepla.
Foto: archiv redakce
Topné sklo je zdrojem komfortního sálavého tepla podobně jako kachlová kamna. Současně zabraňuje kondenzaci vodních par a mlžení skla. Velkou výhodou je rychlé dosažení topného komfortu (100 % během 10 minut). Topné sklo se připojuje ke standardní elektrické síti 230 V a intenzitu tepla v místnosti si uživatel volí pomocí prostorového termostatu.
Foto: archiv redakce
- Z teplého vydýchaného vzduchu v místnosti se odebere teplo, které ohřeje chladný čerstvý vzduch. Tak se získá až 71 % energie zpět, díky filtru se dovnitř nedostane žádný alergen.
- Na vnitřní stranu skla je nanesena průhledná kovová vodivá nanovrstva. Patentovanou technologií se tato vrstva upraví laserem tak, aby bylo možno snadno regulovat příkon a teplotu.