Vlhké domy jsou nemocné. Kvůli vlhkosti je bydlení v těchto prostorách nezdravým. Vzniká plíseň, v těžkém vlhkém vzduchu se nám špatně dýchá a mohou propuknout alergie i zhoršují se již existující potíže, jako je například astma. Vlhkost se na našem bydlení negativně podepisuje také degradací zdí, stavebních součástí a mnohdy i nábytku. Takto nemocný dům potřebuje vyléčit. Účinnou terapií je sanace zdiva.
Vlhkost bydlení nesvědčí
Izolace a sanace zdiva umožní vrátit do objektu zdravé prostředí a zabránit další degradaci stavby. Vlhkost nepostihuje jen staré a historické stavby. Často to vidíme třeba na zanedbaných a nerestaurovaných sakrálních památkách. Může se to týkat i našeho bydlení – rodinného domu, ještě častěji chalupy. Příčinou je již od prvopočátku nevhodná izolace zdiva, nebo skutečnost, že izolace zestárla a přestala plnit svoji funkci. Často se „inteligence“ domu narušila při rekonstrukci, jenomže pokud jste v pořadí třeba již pátý majitel chalupy, těžko zjistíte, který z přidaných prvků problém způsobil. Betonová podlaha v suterénu, který dříve sloužil k chovu hospodářských zvířat, umí způsobit skutečně pořádné škody. A podobných příkladů je mnoho. Řešení, jak chybějící izolaci nahradit či vyřešit problémy různých dodatečných stavebních úprav existuje – zdivo se musí kvalitně odizolovat.
TIP: Specialistou na izolace zdiva je firma Františka Hróze. Pro řešení problémů vlhkých budov využívá veškeré dostupné metody pro sanaci: narážení nerezových plechů, podřezávání zdiva (diamantovým lanem i řetězovou pilou), chemickou injektáž i aktivní elektroosmózu. Společnost rovněž zajišťuje hydroizolace spodní stavby pomocí PVC.
Pro každou stavbu se hodí jiný typ sanace
Pro stavby s průběžnou spárou ve zdivu se používá zejména podřezávání zdiva. Tento typ izolace se častěji používá u novějších staveb. U starých kamenných staveb či jiných staveb bez průběžné spáry je vhodným řešením chemická injektáž. Obvykle je nutné stavbu rovněž odizolovat od okolního terénu. K tomu se používá svislá izolace.