Garáž rodinného domu poskytuje většinou nejenom tolik žádaný přístřešek pro auto, ale často ukrývá malou dílnu, sklad sportovních pomůcek či zahradního nářadí a mnoha dalších věcí, pro které se v zabydleném domě jen obtížně hledá místo.
Pravidla garáže
Nejrozšířenějším řešením garáže je garáž přiléhající k jedné stěně domu. Toto řešení je výhodné, protože tak můžete získat prostor pro terasu na ploché střeše přístavku, možnost propojení domu a garáže samostatným vchodem, místo pro agregát centrálního vysavače, sklad sportovních potřeb či dílenský koutek. Další variantou je samostatně stojící garáž, která se ovšem neobejde bez příjezdové komunikace a nezbytného technického zázemí. Samostatně stojící garáž si buď necháte postavit stavební firmou, nebo se poohlédnete po její prefabrikované verzi. Při rozhodování o samostatně stojící garáži je kromě velikosti (a financí) třeba přemýšlet i o tom, co vlastně od této stavby očekáváte.
Foto: archiv redakce
Ačkoli je garáž většinou nízkou a jednoduchou stavbou, má svá specifika. Kupříkladu podlaha by měla být snadno udržovatelná, bezprašná a odolná vůči soli a ropným nečistotám. Řešit je třeba vytápění, odvětrání, systém otevírání vrat, příjezdu a jeho odvodnění i údržby. Auto by mělo parkovat čelem k výjezdu, jeho záď od zadní stěny by měla být vzdálena půl metru a předek vozu od vrat dokonce až 0,8 metru. Na straně řidiče se doporučuje vzdálenost mezi autem a zdí 0,6 až 1 metr, na opačné straně alespoň 0,25 až 0,5 metru. Ideální variantou je průjezdná garáž s dvojími vraty. Prostor musí být odvětrán příčným tahem, větrací otvory nesmějí být uzavíratelné, ale zvnějšku mají mít mřížku proti hmyzu.
Foto: archiv redakce
Přehled vlastností
Sekční garážová vrata se skládají z několika sekcí, respektive panelů cca 50 cm vysokých, které ve většině případů vjíždějí pod strop garáže. Většina sekčních garážových vrat je opatřena izolací od cca 2 cm až po 4,5 cm, v samostatné garáži nebo bez přímého vstupu do interiéru domu se neizolují. Původně se k izolaci používal polystyren, dnes je to převážně polyuretanová pěna (PUR). Výjimkou nejsou ani velmi drahé modely vrat, které mají panely s menší tloušťkou zato s důmyslným řešením tepelných mostů.
Foto: archiv redakce
Výklopná garážová vrata se skládají z jednoho panelu, který vcelku vyjíždí pod strop. Jsou převážně neizolovaná, ale vzhledem k potřebám není problém tepelnou izolaci pořídit dodatečně či zajistit při objednávce. Výhodou izolovaných panelů je jak zamezení úniku tepla, tak i mechanické zpevnění velké plochy panelu. O takto zaizolovaných vratech lze také říci, že mají kování na vyšší úrovni, a cenový rozdíl přitom není nikterak fatální.
Foto: archiv redakce
Rolovací vrata se skládají z většinou hliníkových lamel cca 7 cm širokých, které se navíjejí na hřídel do nadpraží. Tloušťka lamely je maximálně 2 cm, výplň z PUR pěny. U tohoto typu vrat se tepelné můstky vytvářejí v podstatě mezi každou lamelou, a tím dochází ke zhoršení izolačních vlastností.
Křídlová garážová vrata často vidíme především ve starší zástavbě. Jsou jednoduchá a sestávají ze dvou otevíravých křídel. Bezpečnost většinou zajišťuje cylindrická vložka nebo řetěz s visacím zámkem, pohání se ručně.