Princip rekuperace, založený na zpětném získávání tepla z tepla odpadního, umožňuje šetřit energii na vytápění. Moderní systémy k úsporám tepla přidávají příjemné a zdravé prostředí.
TEPLO A ČISTÝ VZDUCH
Systémy rekuperace slouží k tomu, abyste mohli větrat, a přitom neztráceli teplo, které v domě máte. V rekuperační jednotce teplý, vydýchaný a znečištěný vzduch odchází z domu ven a velkou část své tepelné energie „odevzdává“ čerstvému chladnému vzduchu přiváděnému zvenčí. O to mé ně pak musíte doma topit a uspoříte 30–40 % za teplo. Samotné rekuperační jednotky nebývají osazeny žádným topným tělesem, dochází „pouze“ k předávání již jednou vyprodukovaného tepla a jeho návratu do vašeho domu či bytu. Díky rekuperační jednotce pak stačí topit výrazně méně.
Foto: archiv redakce
Stavebníci se často setkávají s názorem, že v domě s nainstalovanou rekuperací nelze otevírat okna. Není to tak – okna si samozřejmě otevřít můžete, jen – pokud tak učiníte v zimě – rekuperace ztrácí smysl. Až si systém nainstalujete, budete mít doma tak svěží vzduch, že vás okno ani nenapadne otevřít. Navíc většina z nás nežije na horách ani u moře a otevřené okno, zejména ve městě a při nepříznivých klimatických podmínkách, přivede často do domu prach, smog a alergeny.
REKUPERACE OKNY
K nejkomfortnějším řešením výměny vzduchu patří inteligentní okna s rekuperačním prvkem. Jak tato okna pracují? Automatický systém větrání nasává (zpravidla mřížkou v rámu) současně vzduch z místnosti a čerstvý vzduch z venku a přivádí je do výměníku tepla. Z teplého vydýchaného vzduchu v místnosti se odebere teplo, které ohřeje chladný čerstvý vzduch.
Foto: archiv redakceTak se získá až 71 % energie zpět. Můžete volit mezi čtyřmi stupni intenzity větrání podle aktuální potřeby. Díky integrovanému filtru se dovnitř nedostane prakticky žádný pyl. Nehrozí ani žádný průvan, neboť vzduch je velmi rychle rozptýlen. Ovládání oken může být manuální nebo automatické, záleží na vašem výběru.