Vlhké zdivo a chybějící funkční izolace u nemovitostí vede k degradaci interiéru i stavby samotné. Vytváří též nevhodné a zdravotně závadné prostředí pro bydlení či dlouhodobý pobyt v těchto prostorách.
Vlhkost v interiérech bývá tradičně cítit zejména ve starších budovách. Na rozdíl od novostaveb a staveb ne starších než 50 let, nemusí být jejich izolace dostatečnou, může zcela chybět, nebo prostě již zestárla a ztratila svoji funkčnost. V takovém případě začne docházet ke kapilárnímu vzlínání vody ve zdivu. V interiéru je nejdříve i v letních měsících cítit vlhko, vzduch může být zatuchnutý, objeví se plíseň v rozích místností, na zdech, často však i na interiérových součástech. Plíseň se usazuje zezadu na sololitu skříní, ale třeba i na věcech uložených v zásuvkách. Zplesnivět vám kvůli nadměrné vlhkosti mohou kožené výrobky – boty, kabelky, pásky, ale taktéž oblečení.
Kde bývají největší problémy s nadměrnou vlhkostí?
Velice často ve starých historických objektech. Může jít o školy, školky, administrativní budovy, historické památky i církevní objekty. Pořídit si starý dům či chalupu rozhodně není jen tak. Rekonstrukční práce, to není jen hezčí fasáda či nová okna. Musíme počítat i s náklady na sanaci zdiva. Izolace zdiva je navíc nutná na počátku všech rekonstrukčních prací. Určitě ji neopomeňte.
Rekonstrukce starých budov problémy s vlhkostí často ještě zhorší
Vyměníte stará okna za ta, která izolují, stejně tak dveře. Podlahy vylijete betonem. Někdy dokonce zateplíte. Do té doby dům přirozeně dýchal. Moderní úpravy, které měly vést ke snížení energetických nároků budovy i vylepšení jejího vzhledu jsou však příčinou problémů. Pokud chybí izolace, rychle stoupne vlhkost a vzniká plíseň. Problémy se objeví v plné síle, razantně a extrémně rychle. Sanace zdiva a vhodná izolace je proto nutná ještě před těmito úpravami.
Jak se řeší dodatečná izolace zdiva u již stojících budov?
Máte problém s vlhkým zdivem? Opadávající omítky, u starých budov solné výkvěty na zdích, zatuchnutý vzduch, vysoká vlhkost a plísně – vaše nemovitost potřebuje horizontální izolaci od zemní vlhkosti. Metod dodatečné izolace je několik. Jejich výběr je nejčastěji závislý na typu zdiva. Jiné se totiž hodí pro cihelné a jiné podobné zdivo, u něhož je vedena průběžná spára mezi vrstvami, odlišné pak v případě třeba smíšeného zdiva bez průběžné spáry. V případě souvislé průběžné spáry se používá metoda podřezání zdiva. Realizuje se pomocí řetězové pily, nebo s diamantovým lanem. Následně se do spáry naráží nerezové plechy. Pokud průběžná spára ve zdivu není, vhodnou je tzv. chemická injektáž, kdy se po obvodu domu navrtají dírky a vyplní se speciální injektážní látkou. Principem je dosažení vnitřní vodoodpudivosti.
Speciální metodou pak je aktivní elektroosmóza za pomoci instalovaných katod a anod, díky kterým se vytvoří umělé elektromagnetické pole. To pak zabraňuje vzlínání vlhkosti do objektu.
Izolace zdiva, to je též svislá izolace, jejíž úkolem je odizolovat spodní stavbu od okolního terénu. Zemní vlhkost se pak nedostává do objektu, ale je svedena mimo.
Na sanace a izolace zdiva se specializuje firma Františka Hróza
Nechte si navrhnout optimální sanační zásah. Ve firmě Františka Hróza vám provedou měření vlhkosti i obhlídku současného stavu nemovitosti a navrhnou vám optimální sanační řešení. Společnost nabízí zajímavé ceny i dlouhé záruky. Pracuje se všemi dnes úspěšně využívanými technologiemi a pro jejich provádění je vybavena i veškerou technikou, včetně zařízení pro jádrové vrtání, podřezávání zdiva i narážení plechů. Firma má mnohaleté know-how v oblasti sanačních prací i provádění izolací a řadu pozitivních referencí.