Hlavní funkcí schodiště je propojení jednotlivých podlaží rodinných domů a mezonetových bytů. Nicméně i schodiště společně se zábradlím odrážejí trendy v oblasti bydlení a s přehledem plní také svoji estetickou úlohu.
Výběr schodiště
Schodiště může mít v interiéru funkci hlavní transportní tepny, nebo může být využívané pouze zřídka. Od toho by se měl odvíjet jeho výběr. Nejen to je ale důležité při pořizování schodiště brát v úvahu. Schodiště dělíme na čtyři základní typy, které se od sebe liší tvarem a způsobem ukotvení – bočnicové, třmenové, segmentové a točité. Podstatnou roli hraje velikost prostoru, který je pro schodiště určen. Jednoduchou pomůckou pro určení pohodlnosti schodiště je pravidlo, že by se na něm měli dva lidé bez problémů vzájemně vyhnout. V úvahu berte také možnost nastěhovat do patra postel či skříň.
Foto: archiv redakce
Standardní (a minimální) průchozí šířka schodišťového ramene v rodinném domě je 90 cm. U vedlejšího schodiště – např. do půdních prostor či málo používaných místností – 60 cm. V jednom rameni se připouští maximálně 16 výškových stupňů za sebou, větší počet stupňů vyžaduje mezipodestu. Rozměrové a tvarové parametry schodiště jsou dány stavebními normami, které sledují především hledisko pohodlí a bezpečnosti. Musí je splňovat jak schodiště, které koupíte jako hotový výrobek, tak i schodiště, které navrhuje projektant v rámci stavebního projektu vašeho domu. Všichni chceme dostatečně prostorné a pohodlné schodiště, které nebude zbytečně zabírat příliš místa v interiéru. Toto zadání proto vyžaduje součinnost architekta i statika, a to zejména u schodišť atypických. Každý materiál má své přesně dané vlastnosti, na základě kterých se musí připravit návrh konstrukce.
Foto: archiv redakce
Materiál a tvar
Schody můžete mít dřevěné, kovové, betonové či kombinované, ale také ze skla. Sklo ve vhodně laděném interiéru může působit skutečně impozantně. Z tvarové nabídky máme nejčastěji na výběr mezi schodištěm přímým, točitým nebo lomeným do tvaru „L“ či „U“. Schodiště točité není vhodné pro frekventované použití, ale dobrou službu udělá vždy, když řešíme nedostatek prostoru.
Foto: archiv redakce
Tradiční celodřevěné schodiště dýchá přírodní atmosférou, ale u masivního tvrdého dřeva je někdy třeba sáhnout o něco hlouběji do kapsy. Kovová schodiště se vyrábějí buď z ocele povrchově upravované, anebo z nerezi. Jsou velice pevná a odolná, ale do interiéru přinášejí industriální vzhled. Výhodným kompromisem jsou proto kombinovaná schodiště, například dřevo a kov, nebo dřevo či kov se sklem. Další variantou je betonové schodiště s obkladem, ať už dřevěným, nebo keramickým.