Při stavbě domu se nejvíce řeší volba stavebního systému pro obvodový plášť, ale pak přichází na řadu otázka stejně důležitá: jakým způsobem a z čeho zhotovit příčky.
K ČEMU SLOUŽÍ PŘÍČKY?
Stručně řečeno, příčky jsou stěnové konstrukce, pomocí kterých rozčleníme interiér domu na jednotlivé místnosti. Na rozdíl od obvodových zdí primárně neslouží ke ztužení stavby, i když v některých případech může být příčka navržena jako nosná. Z hlediska konstrukce se dají příčky rozdělit na zděné z kusového zdiva, montované z různých deskových materiálů, nebo celistvé, například odlité z betonu nebo zhotovené ze skla. Dnes všichni klíčoví výrobci stavebnin nabízejí ucelené stavební systémy, v rámci kterých přirozeně nezapomínají ani na řešení příček.
VOLBA MATERIÁLU
Na otázku, který stavební materiál je pro zhotovení vnitřních příček nejlepší, neexistuje jednoduchá odpověď. Projektanti zde většinou zohledňují tepelný odpor a součinitel prostupu tepla, všímají si schopnosti daného materiálu akumulovat teplo, eliminovat tepelné mosty, propustnost vodních par či zvukovou neprůzvučnost. Z hlediska uživatelského komfortu jsou důležité zejména akustickoizolační vlastnosti, hlavně pro zachování soukromí v jednotlivých zónách domu, či tepelněizolační schopnosti příček, zejména pokud oddělují vytápěné části domu od nevytápěných.
Z HLÍNY A OHNĚ
Příčkovky z cihlářské hlíny dosahují vynikajících tepelněizolačních vlastností, hlavně díky promyšlené struktuře dutin tvarovky a vylehčeného střepu. Ke skvělým vlastnostem pálených příčkovek přispívá i tenkovrstvé zdění s minimální zdicí spárou, kdy klasickou „mokrou“ maltu nahradila stavební lepidla a speciální PUR pěny. Díky tomu nemusíme řešit zdlouhavé a drahé vysychání.
Foto: archiv redakce
PŘÍČKY ODLITÉ Z BETONU
Stavební systém VELOX, zvaný také systém ztraceného bednění, představuje technologii monolitických staveb. Při této technologii se stěny a stropy betonují do předem připraveného bednění ze štěpkocementových desek VELOX, které se po vytvrdnutí betonu stávají trvalou součástí svislých i vodorovných konstrukcí. Vysoká životnost systému je dána 15cm nosným betonovým jádrem.
Foto: archiv redakce
NÁVRAT NEPÁLENÉ HLÍNY
Kromě uceleného sortimentu pálených cihel vyrábí společnost Heluz i nepálené cihly HELUZ NATURE Energy, které se používají na vnitřní příčkové a akumulační zdivo o tloušťkách 12 a 25 cm. Jsou určeny pro stavby s požadavkem na zvýšenou tepelnou akumulaci a pro zlepšení a ozdravění příliš suchého mikroklimatu budov. Lze z nich vytvořit i příčky při rekonstrukcích.
Foto: archiv redakce
VÁPENOPÍSKOVÉ CIHLY
Zdicí prvek SENDWIX je zhotoven tlakem ze směsi vápna, přírodního křemičitého písku a vody a je vytvrzen účinkem páry za vysokého tlaku. Součástí systému jsou prvky pro zdění nosných stěn i příček, včetně překladů, věncovek, lícovek, komínového zdiva, zdicích a spárovacích malt, lepidel atd. Vyznačují se vysokou únosností, tepelnou akumulací a zvukověizolačními schopnostmi.
Foto: archiv redakce
SÁDROKARTONOVÉ PŘÍČKY
Sádrokarton dnes najdete v koupelnách místo původních umakartových jader, v podobě příček, stropních podhledů, ale i podlah, vnitřního opláštění montovaných budov či dřevostaveb rámové konstrukce. Může odolávat požáru, stejně jako vodě, existuje i modrý s vysokým zvukovým útlumem. Sádrokarton se kotví na komponenty nosných sdk profilů z hliníku nebo na dřevěné rošty.
Foto: archiv redakce
PŘÍČKY Z PÓROBETONU
Pórobetonové tvárnice jsou dalším oblíbeným stavebním materiálem. Pod značkou Ytong najdete tvárnice pro příčky tloušťky 100, 125 a 150 mm a další doplňky (nenosné překlady či spojky zdiva). Další možností je použít příčkové panely Ytong, jejichž povrch je hladší než u běžného pórobetonového zdiva, což umožňuje zhotovení stěn dokonce i bez povrchových úprav.
Foto: archiv redakce
SÁDROVLÁKNITÉ DESKY
Sádrovláknité desky fermacell se skládají ze sádry a papírových vláken, která se získávají recyklací. Na výrobních linkách řízených počítačem se po přidání vody a bez dalších pojidel stlačuje homogenní směs těchto dvou přírodních surovin pod vysokým tlakem na pevné desky, které se suší a řežou na příslušné formáty. Tento stavební materiál lze použít i do vlhkých místností.
Foto: archiv redakce