Prvotní příčinou problémů střechy je ve většině případů poškození krytiny a následné zatékání vody, což vede až k narušeným tesařským spojům, prasklým krokvím nebo poškozeným sloupkům či zavětrovacím prvkům.
PREVENTIVNÍ PROHLÍDKA STŘECHY
Pokud se defekty střešní krytiny neřeší včas, přenesou se problémy i do dalších partií stavby. Kritickým místem je například oplechování komínů, průchody televizních antén a další klempířské prvky, ale také střešní okna či vikýře. Následně se ve vlhkých místech vyskytne plíseň, která spolehlivě znehodnotí zateplení a po delší době i krovy.
Foto: archiv redakce
U šikmých taškových střech alespoň opticky zkontrolujte, zda tašky a hřebenáče nejsou poškozené například od mrazu nebo vichřice a zda pevně drží na místě. Případné opravy není radno odkládat, protože dešťová voda by vám mohla připravit nepříjemné překvapení. Samotná krytina praskne vlivem mrazu jen výjimečně, vyniká totiž vysokou mrazuvzdorností. Proto se tolik zdůrazňuje dostatečné odvětrání střechy – aby tašky hlavně v zimním období byly vlhké co nejméně.
Foto: archiv redakce
Častější je poškození mechanické, způsobené například neopatrným pohybem po střeše. Výměna poškozených střešních tašek je samozřejmě možná, ale je potřeba zejména u starších střech ověřit, zda je na trhu dostupný stejný typ tašek v dostatečném množství a shodné povrchové úpravě jako ty původní.
KONTROLA TAŠEK A OKAPŮ
Při jakémkoliv zásahu do střešního pláště raději přizvěte pokrývače a nechte tuto práci na něm. Pokud však jde jen o výměnu několika tašek, které jsou dobře přístupné, můžete si s tím poradit i sami (betonové tašky se mohou ve svislém směru po sobě posunovat). Nejdříve zasuňte tašku nad poškozenou taškou po lati směrem nahoru. Potom tašku, pokud není přikotvena, uvolněte a pootočením kolem svislé osy (aby závěs tašky obešel střešní lať) ji vytáhněte ven. Novou tašku nasaďte opačným postupem a vysunutou tašku vraťte zpět na místo. Problém může nastat, jsou-li všechny tašky přikotveny k latím. Pak postupně uvolněte všechny tašky od hřebene až k poškozené tašce a po její výměně za novou opět všechny připevněte směrem k hřebeni.
Foto: archiv redakce
To však již vyžaduje dost zručnosti a zkušeností, a navíc byste při tom mohli poškodit i ostatní části střechy, a proto složitější údržbu raději nechte odborníkům. U střech v záruce navíc hrozí, že při neodborné manipulaci o záruku přijdete. Po zimě pečlivě zkontrolujte také žlaby a dešťové svody, zda jsou v pořádku a zda spoje správně těsní. Pokud nejsou průchodné, okamžitě je vyčistěte, a to včetně mřížek a odtoků. Při kontrole dejte pozor zejména na prohnuté žlaby, pokřivené nosné háky či těsnost jednotlivých dílů. U okapů je dobré dát pozor na případnou korozi a u plastových prověřte, zda během minulé zimy nepopraskaly.