Na střechu klademe mnoho nároků, funkčních, vzhledových i bezpečnostních. Z toho vyplývá, že volba kvalitní střešní krytiny souvisí s dodržením jak technických požadavků zakotvených v projektové dokumentaci, tak našich estetických nároků a očekávání.
KERAMIKA A BETON
Současné architektonické pojetí staveb se za posledních třicet let posunulo od téměř barokních prvků až k dnešním jednoduchým tvarům a k funkcionalismu. U nás i v okolních evropských zemích se častěji navrhují střechy pultové nebo sedlové s nižšími sklony. Podobně je to i s barvou krytiny, kdy se stále častěji na střechách používají tmavé až černé tóny.
Foto: archiv redakce
Z nich pak vynikají střechy s nadčasovou pálenou krytinou, která je nejpoužívanějším střešním systémem v Evropě. Svým charakterem se pálené (keramické) tašky řadí mezi skládanou střešní krytinu a podle velikosti pak hovoříme o maloformátových nebo velkoformátových střešních taškách. Vedle keramické střešní krytiny se velké oblibě u stavebníků těší také střešní tašky vyrobené z betonu. Betonová krytina je vyráběna z přírodních materiálů (písku, cementu, vody a barviva s možností řady povrchových úprav). Jsou vhodné pro všechny typy staveb, mají vysokou pevnost a jsou tvarově přesné. Výhodou je také jejich recyklovatelnost a hlavně cena.
PLECH NAD KROVY
Obliba plechových střešních krytin na českém trhu stále roste, podle průzkumů taškové tabule, falcované krytiny, trapézové plechy a profilované plechové krytiny tvoří téměř polovinu všech střech, které v tuzemsku klempíři pokládají. Nahrává tomu i široká nabídka tohoto druhu krytin. Hlavními kritérii při jejich výběru obvykle bývá nejen estetičnost, ale i nízká hmotnost, dlouhá životnost, nenáročná údržba ale také patřičná záruka.
Foto: archiv redakce
V souvislosti se zárukou vám doporučujeme si nejprve zkontrolovat záruční dobu na střešní krytinu, odpovídající prostředí vašeho domu. Přečtěte si pozorně pravidla a podmínky záruky a ujistěte se, že není nic, na co by se záruka nevztahovala. Každý seriózní výrobce střešní krytiny a okapů by měl přesně definovat, co je předmětem záruky a jaké v dané situaci poskytne řešení – od opravy zboží až po jeho výměnu za nové. Součástí záručních podmínek by měla být pravidla péče o výrobek a pokyny pro jeho skladování před montáží, na které se záruční podmínky odkazují.
Foto: archiv redakce
STŘEŠNÍ DOPLŇKY
Střechu netvoří pouze krytina, ale velké množství doplňků. Některé řeší vstup na střechu a prostup střechou, jiné usnadňují pohyb po střeše, další se týkají sněhu a ledu. Střecha za tím účelem musí být vybavena prvky pro bezpečný pohyb při údržbě střechy, kam spadá výměna poškozených krytin, obnovování nátěrů nebo čištění komína. Na šikmé střechy rodinných domů se pro tyto účely montují stoupací plošiny, lávky a nášlapy v kombinaci s bezpečnostními háky.
Foto: archiv redakce
Háky se využívají jako kotevní body v kombinaci se zachycovacím postrojem na laně, ale lze je využít také pro připevnění střešních žebříků pro zajištění dočasného pohybu na střeše. Na střešní plochy se nejčastěji upevňují stoupací plošiny, zpravidla do blízkosti komína, případně solárních kolektorů, antén apod. Větší objekty s rozsáhlejšími střechami pak mívají na střechách kominické lávky se zábradlím. Naopak u menších střech nebo jako doplňkové opatření, například ke stoupacím plošinám, výborně poslouží nášlapy neboli střešní stupačky.