Aby střecha mohla dobře plnit svou funkci při ochraně domu před zimní nepohodou, je třeba ji na podzim důkladně zkontrolovat a všechny defekty hned v zárodku odstranit a vyřešit.
Inspekce na střeše
Spolehlivost a zároveň životnost střechy nejlépe prodloužíte pravidelnou údržbou a periodickými kontrolami všech jejích prvků, tedy nejen základních tašek, ale i doplňků – hřebenáčů s větracími pásy, větracích, prostupových a okrajových tašek, okapů, zábran proti sesuvu sněhu, oplechování komína, oken a dalších klempířských prvků. Dále je potřeba zkontrolovat jednotlivé zlomy střechy (úžlabí, nároží), kde dochází nejčastěji k poškození nebo chybám při realizaci střešního pláště, a také veškeré prostupy střechou. Zdrojem problémů bývají špatně umístěné či chybějící protisněhové tašky či zábrany, někdy chybí ochrana střešních oken a úžlabí proti sjíždějícímu sněhu.
Foto: archiv redakce
Pokud nejsou střešní prvky dostatečně ukotveny nebo sněhové zábrany chybí, mohou se některé prvky ze střechy vytrhnout a střešní plášť poškodit. Prověrku je vhodné dělat nejen před zimou, ale i po silných bouřkách s přívalovými dešti, po vichřicích či krupobití. Na střechách se navíc časem může usazovat navátý mech, v mezerách se zachycují semena rostlin. Zde použijte tlakovou vodu a kartáč. Nadzvednuté tašky umístěte do původní polohy, prasklé vyměňte. Zaměřte se na uchycení řezaných tašek v namáhaných místech, tedy v úžlabí a nároží. Vyčistěte vodní drážky klempířských prvků, zejména u lemování střešních oken, vikýřů, komínů nebo solárních kolektorů.
Kritická místa
Samotná krytina praskne vlivem mrazu jen výjimečně, vyniká totiž vysokou mrazuvzdorností. Častější je proto poškození mechanické, způsobené například neopatrným pohybem po střeše (stoupat se doporučuje jen na místa, kde leží taška na lati a je podepřená). Výměna poškozených střešních tašek je samozřejmě možná, ale je potřeba zejména u starších střech ověřit, zda je na trhu dostupný stejný typ tašek v dostatečném množství a shodné povrchové úpravě jako ty původní.
Foto: archiv redakce
Při jakémkoli zásahu do střešního pláště doporučujeme přizvat odborníka (pokrývače) a nechat tuto práci na něm. Pokud je však potřeba vyměnit jen pár tašek, které jsou dobře přístupné, můžeme si s tím poradit i sami (betonové tašky se mohou ve svislém směru po sobě posunovat). Nejdříve zasuneme tašku nad poškozenou taškou po lati směrem nahoru. Potom tašku, pokud není přikotvena, uvolníme a pootočením kolem svislé osy (aby závěs tašky obešel střešní lať) vytáhneme ven. Novou tašku nasadíme opačným postupem a vysunutou tašku vrátíme zpět na místo. Problém může nastat, jsou-li všechny tašky přikotveny k latím. Pak se musejí uvolnit všechny tašky od hřebene až k poškozené tašce a po výměně za novou opět všechny připevnit směrem k hřebeni. Tyto zásahy již vyžadují dost zručnosti, a mohli byste si navíc poškodit ostatní části střechy, proto je raději nechte odborníkům.
Odvodňovací systém střechy
Okap představuje klíčového spojence v rámci ochrany omítky před vodou stékající ze střechy, brání zatékání do domu a často pomáhá svádět dešťovou vodu do nádob, odkud se následně odebírá za účelem zalévání zahrádky či květin. Každá střecha by tedy měla být vybavena funkčním odvodňovacím systémem. Přesvědčte se, že větve blízkých stromů se nedotýkají ani střechy, ani okapních žlabů. Zkontrolujte pevnost háků, čel a zábran přelití žlabu, vyčistěte žlaby, lapače nečistot i hrdla, prověřte spojky, objímky a upevnění trnů ve fasádě, vyčistěte výtoková kolena.
Foto: archiv redakce
Vyplatí se investovat několik stokorun a do žlabů vsadit ochranné plastové mřížky. Nebudete se muset trápit s vymetáním listí a dalších nečistot. V podstřeší hledejte fleky od zatékání, zavátí sněhu, ujistěte se o neporušenosti vrstev (hydroizolace, parozábrany), prohlédněte trámy a krokve. Podzim a nadcházející zima klade zvýšené nároky i na okapy. Vyrovnat se musejí s náporem deště, fujavicemi, se sněhovou zátěží. Okapy je proto potřeba v průběhu podzimu zkontrolovat a uvést do pořádku. Škrábance či jiné poškození zatřete vhodnou barvou. Zkontrolujte i vlastní osazení žlabů, zda nedošlo například při neopatrném opření žebříku k jejich vyskočení z háků. To by mohlo znamenat komplikaci při zatížení sněhem, neboť žlab je pak náchylný k deformaci, objevit by se mohla i netěsnost ve spojkách.