Říká se, že střecha tvoří korunu domu, a něco na tom bude. Jde jen o to, vybrat mezi nepřeberným množstvím střešní krytiny tu správnou. V našich končinách jsou tradiční pálené či betonové tašky nebo falcovaný plech či plechové šablony.
TYP STŘECHY
Střecha se obvykle skládá z nosné konstrukce (krovu), izolačních vrstev (hydroizolace, tepelná izolace, parozábrana) a krycích vrstev (vnější krytina plní účel ochranný a většinou též pohledový; zevnitř často bývá střecha opatřena podhledem). Krovy dělíme buď podle použitého materiálu (dřevěné, kovové, kombinované), nebo podle způsobu podepření krokví. V současné architektuře se setkáváme s krovy z oceli a někdy též železobetonu; tradičně se však jedná o dřevenou tesařskou konstrukci. V různých historických dobách a geografických oblastech se vyvinuly rozmanité soustavy krovů. V českém prostředí je nejrozšířenější soustava vaznicová.
Foto: archiv redakce
V dřívějších dobách se hojně používaly krovy hambalkové a věšadlové, dnes je v domech s malým rozpětím střech (do 6 metrů) nejčastější zjednodušený krov krokvový. Známá je též soustava vlašská, používaná na nízkých střechách. Na střechách štíhlých, například věžích, se používá soustava věžová. Střechy si můžeme rozdělit také podle sklonu, a to na střechy ploché (sklon střešních rovin 0–5°), šikmé (sklon do 45°) a strmé (sklon nad 45°). Střešní krytinu vybíráme podle několika důležitých pravidel. Nejprve je třeba zohlednit nadmořskou výšku, v níž bude dům stát, přihlédnout je rovněž nutné i k místnímu klimatu, větru, srážkám a hlavně sněhu. Při projektování je nutno vycházet i z orientace střechy vůči světovým stranám.
KRYTINA
Nejužívanějším typem skládané střešní krytiny jsou betonové a pálené střešní tašky. Tašky jsou standardně určeny pro střechy se sklonem od 15°, existují však systémy, které lze pokládat od sklonu 7°. Proto je důležité tašky vybírat i podle sklonu střešní plochy. Keramická střešní krytina je velmi trvanlivá a hodí se na většinu druhů střech. Charakteristická cihlová barva pálených střešních tašek vzniká výpalem minerálních látek obsažených v použité zemině, tomuto typu tašky bez povrchové úpravy se říká režná. Povrchovými úpravami (engobováním či glazováním) vznikají tašky hladší a lesklejší než je základní režná, navíc v celé barevné škále.
Foto: archiv redakce
V obou případech se na již vypálenou tašku nanáší tenký povlak z keramické směsi a znovu se vypaluje. Výroba glazovaných tašek probíhá stejně jako v případě engoby, ale rozplavené jíly obsahují vyšší podíl sklovitých příměsí a tašky díky tomu získávají vysoký lesk a tím i nižší pórovitost. Betonová krytina se stejně jako pálená hodí na všechny typy šikmých střech. Vyniká vysokou pevností a velkou odolností proti mrazu, čemuž napomáhá i její nízká nasákavost. Z těchto důvodů je poslední dobou velmi oblíbena ve vyšších polohách s extrémními zimními sněhovými podmínkami. Betonové tašky jsou tvarově stálé a pevné. S věkem se jejich pevnost zvyšuje. Díky tomu je krytina odolná proti mechanickému poškození, oděru, tlaku a různým deformacím.
STŘEŠNÍ DOPLŇKY
Střecha, to není pouze krytina, ale celá škála nejrůznějších doplňků. V minulosti, když se půdní prostory využívaly minimálně, nebyl menší průnik vody do střechy problém. Tuto vodu zachytily půdní podlahy a voda se postupně odpařila. Ale dnes, kdy jsou podkroví obytná, může vlivem zatékání vody či kondenzace docházet k degradaci dřevěných konstrukcí, případně jejich napadení škůdci a plísněmi. Skládanou krytinou voda snadno zateče, zejména za silného větru či v době tání sněhu, proto hraje stále větší roli vodotěsnost podstřešní difuzní fólie a funkčnost prostupových střešních doplňků. Nabídka střešních doplňků nebyla v minulosti zdaleka tak široká, jako je tomu dnes, proto byla využívána různá netradiční, kutilská řešení – pokrývači si prostupové tašky vyráběly na místě.
Foto: archiv redakce
Časem však bylo takové řešení nahrazeno profesionálními doplňky. Prostupové tašky pro pálené a betonové krytiny jsou dnes již nedílnou součástí střešního systému, stejně jako prostupy pro profilované plechové krytiny. Na trhu můžete získat tašky tvarované přímo pro konkrétní krytinu, případně je možné využívat univerzálních typů, které jsou vhodné pro všechny typy krytin. Na tyto prostupové tašky lze aplikovat širokou řadu nástavců podle konkrétních potřeb vaší střechy – například sanitární odvětrání, adaptéry na turbokotel, anténní nástavce či doplňky pro solární a fotovoltaické systémy.
VYBÍRÁME STŘEŠNÍ OKNA
Z hlediska konstrukčního řešení a způsobu otevírání se v sortimentu výrobců setkáte se čtyřmi základními druhy střešních oken. Nejrozšířenější jsou kyvná okna, která se při otevření otáčejí kolem vodorovné osy v polovině své výšky a jejichž horní polovina se vyklopí do místnosti. Problémem je, že křídlo může vadit jak ve výhledu, tak i v interiéru. Mnohem komfortnější je druhý typ střešních oken, a to okna výsuvně-kyvná, která disponují posunutou osou otáčení do horní třetiny okna. To znamená, že při kyvném pohybu se okno současně vysune směrem ven z místnosti, takže nebrání ve výhledu jako okna kyvná, navíc při mytí se k nim mnohem lépe dostanete.
Foto: archiv redakce
Nejpokročilejším a taky nejdražším typem střešních oken jsou výklopně-kyvná okna, která se při otevření vyklopí kolem horní osy ven z místnosti. U tohoto typu okna se také uplatní celoobvodové kování, které má za úkol v zavřeném stavu dokonale přitáhnout křídlo k rámovému profilu a dostatečně rovnoměrně stlačit těsnicí elementy profilu křídla i rámu podél celého obvodu, a to bez ohledu na rozdílné teploty na obou stranách okna. Poslední skupinu pak tvoří střešní okna s bočním otvíráním, která nabízejí možnost snadného výstupu na střechu. Při výběru způsobu otevírání střešního okna je důležité zohlednit výšku umístění okna nad podlahou – tato volba má totiž zásadní vliv na komfort podkroví.
KE STŘEŠE PATŘÍ KOMÍN
Velmi kvalitní komínový systém IZOSTAT DUO od společnosti Heluz obsahuje tenkostěnnou izostatickou vložku a je vhodný pro všechny typy paliv (pevná, kapalná, plynná), www.heluz.cz