Pokud přemýšlíte, jak zajistit vytápění domu, které bude ekologické a zároveň spolehlivé a finančně nenáročné, ideální řešení představuje tepelné čerpadlo.
V současnosti je možné nahradit jím bez potíží i stávající málo úsporný kotel bez nutnosti výměny celé vytápěcí soustavy. Do konce roku vám navíc na pořízení či instalaci tepelného čerpadla může významně přispět stát díky programu kotlíkové dotace nebo Nová zelená úsporám.
Silným argumentem pro pořízení tepelného čerpadla je nejen úspornost a ekologičnost, ale také spolehlivost, snadná obsluha a nenáročná údržba. Kromě tepla přitom zajistí také ohřev vody nebo chlazení.
Víte, že?
Přechod od kotle k tepelnému čerpadlu znamená změnu na zcela ekologické řešení. Již není spalováno žádné palivo ani plyn a energie se získává obnovitelným způsobem. Tepelná čerpadla obecně snižují emise CO2 o 70 %!
Foto: archiv redakce
Obnovitelné zdroje
Na jakém principu tepelné čerpadlo pracuje? Odebírá teplo z okolního prostředí a využívá je k vytápění, ohřevu užitkové vody či chlazení. „Okolním prostředím“ a tedy zdrojem tepla může být vzduch, voda či země. Jednotlivé typy tepelných čerpadel se dále rozlišují podle způsobu, jakým se odebrané teplo dostává do objektu – zda prostřednictvím ohřátého vzduchu nebo vody. V praxi se tak setkáme s těmito typy tepelných čerpadel: země/voda, vzduch/voda, voda/voda, vzduch/vzduch.
Teplo ze vzduchu
Nejrozšířenější jsou v našich zeměpisných šířkách tepelná čerpadla typu vzduch-voda, a to díky dostupnosti zdroje, snadné instalaci i panujícím klimatickým podmínkám zajišťujícím spolehlivou funkčnost bez ohledu na roční období. Ta je zajištěna až do teplot -15 °C. Klesnou-li teploty pod tuto hodnotu, vytápění nebo ohřev vody obvykle zajišťuje záložní elektrický zdroj tepla, kterým je obvykle tepelné čerpadlo vybavené. Existují ale již tepelná čerpadla, která nabídnou funkčnost bez větších omezení až do venkovních teplot -28 °C a omezují tak spínání záložního elektrického ohřevu na minimum. Např. tepelné čerpadlo vzduch-voda Daikin Altherma 3 H HT je výjimečné zejména díky speciálnímu kompresoru. Vyspělý kompresor s plynulou regulací výkonu je navržen speciálně pro vytápění, dodává vodu o teplotě 70 °C i při venkovní teplotě -15 °C. Čerpadlo tak dokáže nahradit tradiční kotel a umožňuje připojení na stávající topné rozvody bez nutnosti jakýchkoliv dalších změn vytápěcího systému. Je vhodné pro novostavby, pro rekonstrukce a dokáže pracovat i v extrémních mrazech.
Energie z vody či země
Obecně vyšší účinnost než typy čerpající energii ze vzduchu nabízejí tepelná čerpadla využívající vodu. Vodní zdroje, kterými může být studna nebo potok, bývají ale u rodinných domů obvykle hůře dostupné, podléhají náročnému schvalování a také instalace je o něco náročnější.
Téměř neměnnou účinnost v průběhu celého roku pak nabízejí typy země/voda. Jsou však výrazně technicky i finančně náročnější na instalaci, ale třeba i na venkovní prostor. Využívají totiž plošné zemní kolektory nebo vrty do země. Odebíráním energie pod povrchem země je nicméně zajištěna vysoká spolehlivost geotermálních čerpadel i v nejchladnějších klimatických podmínkách, neboť teplota pod zemí zůstává stabilní po celý rok.
Foto: archiv redakce
Jak využít dotace
Pokud stavíte nebo rekonstruujete a uvažujete o tepelném čerpadle, neváhejte. Čas na získání dotace je jen do konce roku. Výše příspěvku na výměnu původního kotle na tuhá paliva za nový ekologický tepelný zdroj může dosáhnout až 127 500 Kč. Ceny základních řešení v případě tepelného čerpadla vzduch-vzduch začínají už na částkách kolem 200 tisíc korun a návratnost investice je v průměru sedm let.