Výběr stavebního materiálu patří k nejdůležitějším rozhodnutím každého stavebníka, protože tento krok určí, jaké vlastnosti bude budoucí dům mít, a to včetně pohodlí i ekonomiky provozu.
Z čeho stavět?
Pokud se rozhodnete postavit si dům, mějte na paměti, že výběr stavebního materiálu je pro samotný proces stavby i pro budoucí vlastnosti domu klíčový. Naštěstí dnes nemusíte kupovat jednotlivé stavební materiály u různých výrobců, ale můžete si vybrat ucelený stavební systém. Výrobce stavebního materiálu, který má co nejkomplexnější konstrukční sortiment, totiž nejlépe splňuje požadavky na funkčnost vaší budoucí stavby, navíc obvykle nabízí stavebníkům doprovodné služby a zákaznickou podporu.
Foto: archiv redakce
Velkou výhodou uceleného systému je jeho velké sortimentní rozpětí, variabilita a minimalizace rizika problémů, které mohou vzniknout, pokud se kombinují stavební prvky různých výrobců. Zkrátka systém „každý pes, jiná ves“ se ve stavebnictví nevyplácí. V případě problému se tak vyhnete různým dohadům s přesouvání odpovědnosti za nezdařené dílo z jednoho na druhého dodavatele. Stavební systém si můžete představit jako stavebnici, jejíž jednotlivé komponenty do sebe dokonale zapadají. To zrychluje práci, protože nemusíte dodatečně přizpůsobovat a upravovat jednotlivé prvky, navíc se vyhnete tepelným mostům.
Aby teplo neutíkalo
S tím, jak rostou ceny za energie, se dostává do popředí otázka tepelně technických vlastností stavebních systémů. Čím je systém jednodušší, tím je menší riziko chyb a zdi lépe vzdorují působení času. Převratným řešením jsou přesné cihelné bloky s integrovanou tepelnou izolací a systémy suchého zdění na lepidlo či pěnu.
Foto: archiv redakce
Teplo od základů
Rodinné domy se standardně zakládají buď na základové pasy, nebo na základovou desku. I v této oblasti je třeba ohlídat si tepelné úniky, protože kvalitním zateplením spodní stavby můžete uspořit až 10 až 15 % úspor energie. Struktura tepelněizolačního materiálu by měla být nenasákavá, odolná proti vzlínavosti vody a vůči mrazu.
Foto: archiv redakce
Tepelná izolace spodní stavby se nejčastěji provádí deskami z extrudovaného polystyrenu tloušťky od 100 do 300 mm, ale účinným řešením zateplení spodní stavby je také tepelně-izolační zásyp z keramického kameniva Liapor. Lehké keramické kamenivo Liapor znáte také pod názvem Keramzit, a vyrábí se z jílů vypálením v rotačních pecích. Vrstva keramického kameniva zamezuje vzniku tepelných mostů a snižuje energetickou náročnost domu, takže se obejdete bez další podlahové izolace.
Foto: archiv redakce
Teplá čepice pro dům
Bylo by bláhové postavit obvodové stěny domu ve vysokém tepelně izolačním standardu a totéž nepožadovat po střeše. Střechou z domu uniká přibližně 15 až 35 % tepla, což je v průměru o 5 % více než obvodovým pláštěm domu. Kromě tloušťky tepelné izolace, která se odvíjí od hodnoty tepelného odporu, součinitele prostupu tepla a tepelné vodivosti, hrají svou roli i místní klimatické podmínky (vlhkost, proudění vzduchu, množství srážek a průměrná teplota).
Foto: archiv redakce
Tepelnou izolaci lze instalovat buď nad krokve (nadkrokevní systém), nebo mezi krokve. K izolaci střechy se používá především minerální izolace, extrudovaný polystyren, expandovaný perlit a PUR pěny. U dvou a také víceplášťových šikmých i plochých střech se uplatňují rohože a foukaná izolace z buničiny, které dokážou proniknout i do dutin a nepřístupných míst. Tepelná izolace se musí ukládat souvisle a natěsno a musí mít přiměřenou tepelnou roztažnost proti hydroizolačním vrstvám. Musí být trvale tvarově stálá a odolná vůči teplotním jevům, minerální izolace musí být zabudovaná vždy v suchém stavu, podle kladečského plánu a s dokonalou izolací všech prostupů skrze plášť.