Po osekání zbytečných arkýřů a balkonků a zrušení sedlových střech se z domu vyklubal moderní objekt se střízlivými rovnými liniemi a originálním interiérem promyšleným do poslední kliky. O návrh se postarala Ing. arch. Tereza Čudová, realizovala společnost cre8.
Protože alfou a omegou návrhů architektky je přirozené světlo v interiéru, i tato rekonstrukce s sebou nesla výrazné zvětšení prosklených ploch a přivedení denního světla do prostorů bez oken, například za pomoci světlovodů Velux. „Světlo pro mě dělá interiér,“ zdůrazňuje Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová a právě úprava vnitřních prostor domu pro ni byla prvotním zadáním od investorů. Až na základě její koncepční studie se majitelé následně rozhodli pro kompletní přestavbu.
Foto: Filip Šlapal
CO VYBOČOVALO, UBOURALI
Na hlavní budovu rodinného domu ve středních Čechách původně navazovaly malé domky s několika úrovněmi sedlových střech, které ukrývaly bazén a kůlnu. Domky architektka zrušila jako první, resp. oba zděné jednopodlažní objekty proměnila v hlavní ložnici s koupelnou, šatnou a saunou. A místo zbylo i na venkovní kuchyni a sklad. Vše zarovnala a zastřešila pultovou střechou s fasádou z thermo borovice a velkou prosklenou stěnou do zahrady. Podobně architektka „odsekla“ balkonek i trojúhelníkový arkýř u hlavní budovy. „Co vybočovalo, to jsme ubourali a zarovnali, aby objekt získal obdélníkové tvary. Platí to i pro přesahy střech. Aby dům nevypadal jako selská chalupa, nevhodně zasazená do příměstské lokality, ořezali jsme všechny přesahy a výsledkem je hladký štít,“ popisuje. Vybouraný materiál, především dřevěné trámy z rozebraných střech, znovu využili v exteriéru na vyvýšené záhony, pergolu a vstupní schody. V interiéru navázali předstupni pod hlavním ocelovým schodištěm. A ve stejném designu vyvedli i originální konferenční stolek, poskládaný ze tří rovnoběžných trámů.
Foto: Filip Šlapal
PŘIROZENÉ SVĚTLO VŠUDE
Přirozenost je podstatou celého návrhu, přirozené světlo nevyjímaje. „Pro mě je světlo velmi důležité a je to vidět i na realizacích. Pokud rekonstruujeme, většinou zvětšujeme okna. A snažím se dostat přirozené světlo i do míst, kde to lidé většinou neřeší. Platilo to i pro tento dům. V dětských pokojích a obývacím pokoji jsme okna protáhli až k podlaze. Saunu prosklili ze dvou stran, abychom pustili světlo do chodby. A schodiště jsme prosvětlili motoricky ovládaným střešním oknem, stejně jako horní koupelnu,“ vypočítává Tereza Čudová Ajmová. Pro horní šatnu střešní okno použít nešlo, i proto architektka zvolila světlovod. Po něm nakonec sáhla i v šatně přízemní jednopodlažní budovy, která navazuje na ložnici majitelů, ač tady se naopak na první pohled nabízelo spíše střešní okno v nové pultové střeše. Zvolený světlovod Velux je důkazem promyšlenosti každého detailu – ložnici totiž odděluje od šatny příčka, která nedosahuje až do stropu. „Pokud bychom nad šatnou umístili klasické střešní okno, tak – protože dělicí příčka nejde až ke stropu – by majitelům ráno přes šatnu svítilo do postele slunce. Proto jsme zvolili světlovod a dali ho do tubusu tak, aby jeho spodní hrana vyústila níže, než je horní hrana příčky – světlo tedy prostupuje jen do šatny,“ doplňuje autorka rekonstrukce.
OKNA A SVĚTLOVODY
O dodání střešních oken a světlovodů se postarala firma VELUX, která vyrábí také světlíky pro ploché střechy, venkovní stínění na ochranu před sluncem, vnitřní rolety a žaluzie, instalační řešení a inteligentní ovládací prvky.
Foto: Filip Šlapal
NÁVRH INTERIÉRU
Ing. arch. Tereza Čudová Ajmová
Práce se soukromými i korporátními klienty.
Architektonické návrhy rodinných domů, kancelářských a firemních objektů, bytových a komerčních interiérů.
Zpracovává všechny fáze projektu od architektonické studie až po realizaci v plném zastoupení klienta.
Foto: Filip Šlapal