Malý byt na pražském Břevnově se proměnil na solnou jeskyni a pak zase zpátky na byt. Druhé proměny se ujala designérka Iva Šmídová, jejímž úkolem bylo vybudovat útulný byt vhodný na pronajímání pro jednu až dvě osoby.
I když šlo o malý byt s rozlohou pouhých 42 m2, tak byla rekonstrukce náročná. Všude totiž byla sůl, kterou bylo nutné nejdříve odstranit a ekologicky zlikvidovat. Pak se to muselo vzít do slova od podlahy až ke stropu a všechno vybourat. Dělaly se nové stropy, podlahy, bouraly a stavěly se příčky, měnila se dispozice.
Foto: archiv redakce
Ve finále vznikla jedna obytná místnost se sedačkou, kuchyní, jídelním a pracovním pultem v jednom, dále ložnice, koupelna s toaletou a zádveří s úložnou skříní. Designérka měla od majitelů při rekonstrukci volnou ruku, s jejím počátečním návrhem souhlasili a pak už ji nechali tvořit. Rozpočet byl střídmý, takže se snažila neutrácet. Raději prý investovala více do stavebních úprav, aby byl interiér rozvržen hlavně účelně a ušetřila pak na vybavení.
OČIMA DESIGNÉRKY
Vždycky, když zařizuji interiér, snažím se najít nosnou linku. Tento byt ve starší zástavbě ve mně evokoval staré časy, takže linka, které se měla bytem linout, byla jasná. Staré časy připomíná patchworková dlažba v koupelně, dveře, obklad zdi a skříňky v dekoru dub sukatý, laminátová podlaha v dekoru dub klasický přírodní. I ta černobílá fototapeta lesa dokáže člověka přenést daleko do minulosti.
Foto: archiv redakce
Přišla mi naprosto úžasná a na volnou zeď se skvěle hodila. Dá se říct, že ve finále je dominantním prvkem celého bytu. Za druhý zajímavý akcent považuji „dřevěnou“ zeď, v níž jsou schované dveře do koupelny a do chodby, ale také kuchyňské skříňky, chladnička s mrazákem, vestavěná trouba a pračka. Celé to vzniklo díky dveřím od Sapeli, u kterých se mi líbil dekor sukatého dubu.
Foto: archiv redakce
V Sapeli jsem pak kromě dveří objednala ještě deskovinu, z níž pak truhlář vyrobil dvířka ke skříňkám a obklad zdi. Aby to nebyla nuda, dveře jsem opatřila bílými obložkami. Velmi účelně je zařízená kuchyňská část místnosti, kterou tvoří spodní bílé skříňky s vestavěnou myčkou a pracovní deska s dřezem, která je protažená až k protější zdi. Slouží tak jako jídelní pult i pracovní deska pro případnou domácí kancelář. Do malé ložnice jsem pořídila dvojlůžko z IKEA a soustředila tam úložné prostory do vestavěné skříně.
Foto: archiv redakce
Abych prostor aspoň nějak pozvedla, za postel jsem v IKEA koupila tapetu s mapou světa a na stolky sehnala zajímavé lampičky. Další cenné úložné místo vzniklo v chodbě, místo původního vstupu do koupelny.
***
Designérka
IVA ŠMÍDOVÁ
Věnuji se především realizacím interiérů na klíč, včetně změny dispozic a navrhování nábytku. Ať se jedná o celý dům nebo jenom pokoj, ráda připravím návrh ve 3D, zajistím dodávky, nakoupím zařízení, naaranžuji a předám vám domov dle vašich představ, zařízený do nejmenšího detailu, www.bydlilepe.cz
FOTO: CRISTIAN N. MORMOLOC