I v blízkosti letiště se dá příjemně a komfortně bydlet. Alespoň to dokazují sympatičtí obyvatelé neméně sympatického domu v příměstské obci západně od Prahy.
Po určité době společného života v bytě dospěli mladí manželé k přirozené potřebě a touze žít ve vlastním domě se zahradou. Podmínkou ale byla snadná dostupnost Prahy kvůli zaměstnání. V okolí hlavního města ovšem nejsou pozemky právě levné, objevili ale zajímavou parcelu poblíž letiště a začali přemýšlet, jaký dům si postaví.
DŘEVO, NEBO CIHLY?
„Původně jsem chtěl montovanou dřevostavbu, ale žena byla proti. Pak jsem na veletrhu v Letňanech sledoval, jak takřka před mýma očima postavili dům z pálených bloků Porotherm, a bylo rozhodnuto. Když jsem viděl, jak rychle se z těchto tvárnic staví, musel jsem dát manželce za pravdu. Sice se musí hrubá stavba cihelného domu nechat vymrznout, ale když zaťukáte na zeď, tak prožijete doslova existencionální jistotu, že jste ve skutečném domě a ne ‚v krabici‘. Celý náš dům byl i s technologickou přestávkou postaven za 13 měsíců,“ popisuje pán domu počáteční stadium budování rodinného sídla.
Foto: Jiří Hurt
Prostudovali mnoho katalogů s projekty od různých firem, ale nakonec povolali na pomoc známého, který přednáší architekturu na ČVUT. Společná volba padla na projekt rodinného domu Zeta od společnosti G Servis. Jde o dvoupodlažní rodinný dům 5 + 1 s garáží. Majitelům se líbil jak vzhled domu, tak praktická a úsporná dispozice.
Foto: Jiří Hurt
Po vstupu do domu se ocitnete v prostoru zádveří, nalevo se nachází vstup do obývacího pokoje a do kuchyně – mezi zádveřím a kuchyní je umístěna spíž na potraviny. Následuje chodba vedoucí do pokoje pro hosty nebo pracovny, přímo proti vchodovým dveřím je spodní koupelna a schodiště do patra. V patře je umístěna hlavní ložnice, šatna, dětské pokoje, pracovna, další koupelna a na podestě malá klidová zóna s křeslem, kterou momentálně paní domu využívá jako prostor pro kojení.
VYTÁPĚNÍ A ZDROJ TEPLA
Tepelného komfortu v domě je dosaženo i samotnou orientací budovy. Na jihovýchodní straně má dům francouzská okna, umožňující výhled i průchod do zahrady, zatímco na severozápadní straně jsou techničtější místnosti. Hlavním zdrojem tepla v domě je plynový kondenzační kotel a obestavěná krbová vložka, atypicky umístěná uprostřed hlavní obytné místnosti, ho doplňuje. Umístění krbu je zároveň výhodné pro rovnoměrné šíření tepla do celého domu.
Foto: Jiří Hurt
O chod topného systému se v domě stará systém Regulus. Když se zatopí v krbu, plynový kotel vypne a zároveň kromě konvektorů a radiátorů ještě ohřívá vodu na mytí. Dům má skvělé technicko-tepelné vlastnosti, majiteli stačí v zimě k vytopení domu a ohřevu vody 10 čtvrtpolen za den. Dům je promyšlen do sebemenších detailů, a to uvnitř i vně. Stavebníci měli štěstí na řemeslníky, ale také se budování svého domu naplno věnovali. A to je vklad, který se prostě nedá přehlédnout.
Foto: Jiří Hurt
Foto: Jiří Hurt
NA LETADLA SI ZVYKLI
Protože se dům nachází v ochranné zóně letiště, bylo třeba získat povolení od Řízení letového provozu, od Letiště Praha a také od Úřadu civilního letectví. Vzhledem k hluku bylo nutné i povolení od hygieniků. Podle majitele domu, který si všechna výše uvedená povolení vyřizoval sám, to příliš velký problém nebyl, jen to zabralo hodně času. Kvůli zvýšené hlučnosti bylo třeba nechat vypracovat hlukovou studii a do domu nainstalovat speciální protihluková okna. Ta ochranu před hlukem zajistí, ale samozřejmě jen když jsou zavřená. Ale majitelé domu si za dva týdny na zvuk letadel zvykli a dnes už jej prakticky nevnímají. S hlukem se prý dobře vypořádal i samotný materiál Porotherm, což potvrdil i hygienik, který vypracoval hlukovou studii.