Kromě klasických řešení fasád pomocí omítek a nátěrů existuje i možnost obložit fasádu nejrůznějšími materiály v podobě desek, panelů a tvarovek.
DRUHY DESKOVÝCH FASÁD
Kromě tradičních fasádních omítek existuje i bezpočet deskových fasádních materiálů, které mohou dodat stavbě originální vzhled. Kromě toho mají i řadu praktických výhod. Fasády se z hlediska způsobu konstrukce dělí na kontaktní a bezkontaktní (zavěšované), které se kotví na pomocnou nosnou konstrukci, kdy mezi obvodovou stěnou a fasádou vzniká tzv. provětrávaná mezera.
Foto: archiv redakce
Bezkontaktní zavěšované fasády jsou tvořeny deskovými dílci či fasádními panely. Nejčastěji jde o dílce z keramiky, kamene, plastů, kovu, betonu či tzv. kompozitních materiálů. Rozšíření provětrávaných zavěšených fasád brání zejména vyšší ceny, proto se s nimi setkáte spíše na luxusnějších stavbách, nicméně se tyto fasády postupně stávají cenově stále dostupnější a začínají se objevovat i na rodinných domech.
Foto: archiv redakce
MATERIÁLY FASÁDNÍCH OBKLADŮ
Tradičním materiálem pro fasádní obklady je keramika, a to ve formě ražených slinutých keramických desek nebo tažených režných desek a tvarovek. Pro fasády se již po tisíce let používá přírodní kámen (žula, mramor, vápenec, pískovec a travertin), oblíbené jsou i fasádní desky z umělého kamene. Zajímavým řešením fasádních obkladů jsou sklokrystalické desky.
Foto: archiv redakce
Mezi cenově nejdostupnější typy velkoplošných fasádních desek patří cementotřískové a vláknocementové desky. V současnosti se na fasády používají také plastové obklady (nejčastěji z PVC), někdy na povrchu opatřeny kamínky. Kovové obklady jsou již tradičně vyráběny z ocelových pozinkovaných plechů nebo z hliníku, velmi efektně působí obklady z ocelových „předzkorodovaných“ a pasivovaných plechů (Corten) nebo z plechů měděných.
Fasádní obklady nabízejí ochranu před vnějšími vlivy, velmi dlouhou životnost, vysoký tepelný komfort po celý rok, efektivní protihlukovou izolaci, a to vše jen s minimální údržbou.