Předpokladem pro stavbu kvalitního rodinného domu jsou základy. Z této části hrubé stavby není po dokončení domu prakticky nic vidět, nelze na ní ani nic opravovat. O to důležitější je její správné provedení.
Vzít lopatu, soused by přivezl míchačku a hajdy na pozemek, že budeme stavět barák, to by v dnešní době určitě nešlo. První fázi stavební totiž předchází náročné přípravy, mezi něž patří výběr stavebního pozemku, kontrola místních stavebních požadavků, řešení inženýrských sítí, příprava projekčních a architektonických podkladů a závěrečný projekt a schvalovací řízení. Můžete také zvolit typový projekt či stavbu na klíč. Pak nebudete muset běhat po úřadech a můžete zapomenout i na práci s lopatou. Ale ať se rozhodnete jakkoli, nic to nemění na tom, že i sebemenší chyba při realizaci základů může mít dalekosáhlé následky. Pojďme na to.
Foto: DEK
Výkopové a zemní práce
Tyto práce rozhodně podceňovat nelze. Že se toho chlapi nebojí a mají to za chvilku, no a ty nepřesnosti se pak srovnají šalunkem, je špatně. Tak jednoduché to není. Během výkopových prací se provádí ještě celá řada dalších zemních úprav. Proto je racionálnější využití těžké mechanizace, která je významnou úsporou času a energie. Vzhledem k celkovému objemu zemních prací kopat ručně základové spáry je už dnes opravdu kontraproduktivní. Práce začínají skrývkou ornice a jejím uskladněním na vhodném místě pozemku a vše končí ve stadiu hrubé stavby hrubými terénními úpravami. Posledním krokem je pak navrácení ornice na její místo při budování zahrady.
Foto: iStock
Základové pasy nebo základová deska
Pasy se budují pod všemi nosnými konstrukcemi. Šíře vychází z tloušťky zdiva – u obvodového obvykle cca 50–600 cm, u vnitřního nosného zdiva je to většinou méně. Pasy musí zasahovat do tzv. nezámrzné hloubky. Podle druhu podloží a typu stavby se realizují jako železobetonové, nebo bez výztuže pouze z prostého betonu. Výhodné řešení přinášejí systémové základové desky, splňující kromě spolehlivého založení stavby také vysoké nároky na tepelnou izolaci. Systémové základové desky nabízejí betonárky v několika variantách dokonce na klíč. Zručný kutil si ale například může objednat jen materiál a připravit desku na betonáž vlastními silami.
Foto: Wienerbberger
Betonování základů
Přípravou betonu svépomocí se dá ušetřit, ale jen u staveb typu garáž, altán apod. Kvůli 200 litrům betonu je zcela zbytečné objednávat domíchávač. Pokud jde ale o větší plochy, je otázkou, zda bude dodržena pevnostní třída a požadované parametry v celé konstrukci. Vlastními silami není dosažení optimálního složení betonu příliš reálné, betonování svépomocí s míchačkou je namáhavé a zdlouhavé. Dodávka betonu z betonárky v adekvátní kvalitě – složení, hustota, teplota – je předpokladem dosažení požadovaných konečných vlastností konstrukcí. Další doprovodnou službou je ukládání směsí do konstrukce pomocí čerpadel, potrubí a vysokotlakých hadic.
Foto: Wienerberger.cz
Založení stavby
Když je základová deska připravena a všechny potřebné technologické práce v jejím okolí jsou hotové, může začít založení základní řady a vyzdívání. Po přeměření obvodu desky a její penetraci se pokládají asfaltové izolační pásy, zamezující vzlínání vlhkosti z betonové konstrukce základové desky do obvodového zdiva. Na izolační pásy se klade tenká vrstva zakládací malty, do které se po zavadnutí položí první vrstva zdiva. Při zakládání zdiva, jehož přesnost je při současných broušených keramických blocích nesmírně důležitá, se používají zakládací sady. Mnohé firmy nabízejí speciálního zakládacího technika anebo proškolení na zakládání.
Foto: Wienerberger.cz