Majitelům i architektům se i po rozsáhlé rekonstrukci podařilo zachovat historického ducha bytu a přidat mu ještě spoustu dalších funkčních i designových benefitů.
Partner majitelky dlouho hledal pro svou rozrůstající se rodinu byt, který by byl v centru Prahy. Ten ideální činžák postavený v meziválečném období našel přes realitní kancelář na Smíchově u vody. Oba partnery byt uchvátil zejména krásnými výhledy na město a specifickou atmosférou. Bylo jim ale jasné, že pod taktovkou architektů z ateliéru Artikul bude muset proběhnout náročná rekonstrukce, která nakonec trvala půl roku. Zadáním pro architekty bylo vybudovat něco hodně jednoduchého, nezaplněného nábytkem, ale s velkým množstvím úložných prostor, a aby byl i v moderním interiéru zachován duch bytu.
Foto: Lukáš Hausenblas
V Artikulu připravili několik návrhů, z nichž si majitelé vybrali variantu s velkou oddělenou ložnicí, pokojíkem a obytnou kuchyní. Poměrně rychle se shodli na tom, jak má byt vypadat, a pak už do návrhu nijak zásadně nezasahovali. Zásadní byla šedá multifunkční stěna, u níž měli obavy, aby nevypadala jak z hotelu z období reálného socialismu. Nakonec byli ale nadšení, protože skvěle vypadá a ještě splňuje požadavek na velké množství úložných prostor.
Foto: Lukáš Hausenblas
Vešel se tam i pracovní kout a šatna s pračkou a sušičkou s odvětráváním do světlíku. Ducha bytu se povedlo zachovat i díky tomu, že se ponechaly původní dveře i s mosazným kováním a dřevěné parkety. Majitelé měli vymyšlené jiné podlahy, ale pod linem a korkem odhalili parkety, které jim bylo líto likvidovat. Po zrepasování se ukázaly jako ideální řešení. K zrestaurovaným pokladům z bytu patří i starožitný lustr v obýváku.
Poznámky architekta
Když jsem byt poprvé viděl, byl sice plný harampádí, ale zaujaly mě na něm dva momenty. Měl jedinečný panoramatický výhled na Prahu a bylo v něm dochované obrovské množství původních prvků – dveře i s kováním, okna do světlíků, podlahy i další věci z doby, kdy se dům stavěl. Dispozice byla dost nesmyslná a vznikla nejspíš rozdělením jednoho bytu na dva.
Foto: Lukáš Hausenblas
Miniaturní kuchyň bez okna byla uprostřed dispozice, jídelna se nacházela v chodbě a další 3 místnosti byly dost obtížně využitelné. Rozpracovali jsme tedy různé koncepty, jak s dispozicí naložit. Nakonec vyhrála varianta 3+kk, kde v největší místnosti vznikla kuchyň s jídelnou a obývákem, dále vznikl dětský pokoj a ložnice rodičů.
Foto: Lukáš Hausenblas
Všechny zbytkové prostory se důkladně a do detailu využily na obrovské množství úložného místa. Velmi důležitým prvkem je multifunkční stěna, která prochází celým bytem od vchodu až po kuchyň. Jednak je to výrazný designový prvek, ale současně v sobě ukrývá šatnu, pracovní kout, skrytý bar, vinotéku a vstup do ložnice. Zalomení stěny do oblouku vyšlo z toho, že v obýváku a v chodbě jsou zdi do oblouku. Chtěli jsme, aby se nevýhoda dispozice dlouhé chodby bez oken co nejvíce zpříjemnila.
Foto: Lukáš Hausenblas
K tomu se váže i vertikální rastr na plochách této stěny z netradičního materiálu v podobě probarvené MDF bez laku, upravené pouze voskovým olejem. Za zmínku stojí kuchyň, u níž jsme neexistující stoupačku nahradili zařízením přečerpávajícím odpad. Spolu s odtahem digestoře je vedení ukryté ve vestavbě nad dveřmi v ložnici.
Foto: Lukáš Hausenblas
ARTIKUL
Ing. arch. Jan Vlček
Jsme mladý architektonický ateliér fungující od roku 2013. Sídlíme v Praze a ve Vídni. Architektura, interiéry a design jsou naší vášní. Když se dohodneme na spolupráci, budeme o váš projekt pečovat podle vašich tužeb a našeho nejlepšího umu.
www.artikul.eu