V úzkých uličkách se silnou atmosférou a potenciálem v historické části jihočeského městečka Trhové Sviny našli svůj nový domov manželé architekti Barbora a Jiří Weinzettlovi. Rekonstruovaný dům je dokonalou ukázkou toto, že pro nové bydlení není třeba odkrajovat z krajiny, ale stačí starým stavbám vdechnout nový život.
Svérázný charakter Kozinova náměstí skýtající ideální polohu – pár kroků od centra, přitom kryté před dopravním ruchem, učaroval architektům Barboře a Jiřímu -Weinzettlovým, kteří zde koupili malý domek se záměrem vytvořit si z něj víkendové bydlení pro odpočinek a útěk z reality. O rok později se jim však naskytla příležitost odkoupit dům naproti přes zahradu, což od základu změnilo jejich původní plán. Dvě samostatné stavby propojené zahradou proměnili ve své trvalé útočiště.
Foto: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Návrat k původním materiálům
Celá rekonstrukce spočívala ve snaze objevovat staré, původní a kombinovat to s novým. Obě stavby, pocházející pravděpodobně z 19. století, bylo nutné kompletně zrekonstruovat. Jeden z domů byl ve velmi špatném technickém stavu, druhý sice prošel výraznou stavební úpravou, ta ale nerespektovala historickou hodnotu stavby a přiklonila se k nevhodným novodobým materiálům. Proto se majitelé rozhodli odstranit přístavbu velkého vikýře s balkónem, změnit použité materiály na fasádě a střeše a vybourat plastová okna. Proporce domu neměnili, ale hodlali upravit rozmístění a tvar otvorových výplní pro okna, dveře i vrata. Minimalistické pojetí nově proražených otvorů záměrně ponechali v kontrastu s původními, tradičně dělenými okny. Kvůli autenticitě také odkryli původní zdivo a další historické fragmenty pod novodobými přizdívkami. Byli vděční za každý historický detail a kamennou zeď, kterou se podařilo odkrýt. Obnažené kamenné zdivo následně nechali majitelé na mnohých místech v exteriéru i interiéru jednoduše napenetrovat a natřít bílou barvou.
Foto: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Interiér s netradičními stropy
Vnitřní členění architekti přizpůsobili záměru zpřístupnit objekt z obou stran, jak směrem od náměstí pro pěší, tak z druhé strany pro pohodlný příjezd autem. V menší ze staveb, která je přístupná autem, se nachází technické zázemí, dvě garážová stání, velká dílna se zdviží, venkovní WC s umývárnou a neobytná půda. Větší stavba pak slouží k samotnému bydlení. Centrálním prostorem obytné části je světnice v prvním nadzemním podlaží, která sdružuje kuchyňský kout, jídelnu a obývací pokoj. Jejím charakteristickým rysem je obloukově klenutý strop vytvořený za využití přírodních materiálů. Sklenutí hlavního obytného prostoru vyplynulo ze snahy uchovat drobné měřítko a tvar domu z venku a zároveň vytvořit originální převýšený prostor. Na velikosti centrální místnosti opticky přidává plynule navazující velká venkovní terasa oddělená skleněnou stěnou. V přízemí se dále nacházejí také ložnice s vlastním koupelnovým zákoutím a chodba, která poskytuje vyvýšený relaxační prostor. Podkroví obytné stavby náleží dětem. Schodiště ústí do prostorné společné herny opět s atypicky řešeným stropem, který vychází z průniku dvou na sebe kolmých sedlových střech. Celá herna je obložena běleným smrkovým dřevem. Na hernu navazují dva dětské pokoje s otevřenými šatnami. Celkové vnímání jednotlivých prostorů v interiéru navíc obohacují četné průhledy do přiléhajících dvorků, velké okno ve štítové dvorní fasádě pak poskytuje jedinečný výhled na nedalekou kostelní věž.
Foto: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Pro barevný kontrast
Celý interiér se nese v duchu světlých barev. Na podlaze se střídá šedá betonová stěrka a bělený dub, stěny pokrývá bílá štuková omítka, dřevěné obložení či keramické hexagonální obklady značky Codicer. Kontrast tvoří drobné zařizovací prvky v černé barvě – světla, vodovodní baterie, úchytky nábytkových dvířek, ale také dveřní a okenní kliky. Všechny dveře i okna si majitelé přáli vybavit klikami v černém provedení, které objevili u českého výrobce M&T, s jehož klikami mají z již realizovaných projektů dlouhodobé pozitivní zkušenosti. Zvolili model Lusy, který je zaujal jednoduchým tvarem a kulatou rozetou, jež byla jedním z požadavků na dveřní kování. Hluboký černý odstín dává dveřním i okenním klikám speciální odolná povrchová úprava titan černý mat, která si i po letech zachovává původní vzhled. Je také vysoce odolná vůči oděru a poškrábání. Na kování se totiž nanáší pomocí speciální technologie – nejedná se o žádný nástřik či nátěr, ale o skutečnou tvrdou tenkou vrstvu kovu, která k základnímu podkladovému materiálu dokonale přilne. Výrobce M&T byl pro architekty volbou také v otázce tzv. neviditelných zárubní.
Foto: ALEX SHOOTS BUILDINGS
Atelier 111 architekti, Ing. arch. Barbora Weinzettlová, Ing. arch. Jiří Weinzettl
Atelier 111 architekti vznikl v roce 2007. Náš tým se postupně profiloval, mezi hlavní tvůrce dnes patří Barbora Ditzová, Veronika Indrová, Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl, zakladatel ateliéru. Zaměřujeme se především na tvorbu bytových a občanských staveb včetně návrhu interiérů a na úpravy veřejných prostranství našich měst. Fungujeme v Praze a v jižních Čechách. Naši architekturu nejlépe charakterizuje kontextuální přístup, koncepční myšlení a střídmost.
Foto: redakce
technická data
Název: Dům na Kozině
Lokalita: Trhové Sviny, Kozinovo náměstí
Rekonstrukce: 2014–2021
Zastavěná plocha: 340 m2
Typ vytápění: plynový dvouokruhový kondenzační turbokotel
Dodavatelé:
okna a vstupní dveře: JANOŠÍK OKNA-DVEŘE
interiérové dveře a nábytek: Homer Concept & Interiors
neviditelné zárubně a kliky: M&T
obklady: Codicer
sanita: Laufen, Ravak
vodovodní baterie: Zucchetti, Tres
židle – TON
pohovka – Ethnicraft
kusové koberce – Maimana
dubový nábytek – Javorina