Nejstarší hudební nástroj
Jako hudebník se často setkávám s dotazem, který hudební nástroj spatřil světlo světa jako první. Pomineme-li lidský hlas, nejstarším nástrojem budou různá klepadla vytvořená z běžných předmětů doprovázejících lidskou činnost – kousky dřeva, kameny, kosti zvířat, případně různé tykve atd. Pomocí těchto primitivních nástrojů lze vytvářet především rytmus, který je základem hudby od nepaměti. Co se týká materiálu, jsou současné bicí nástroje jistě dokonalejší, podstata v podobě úderů do materiálu ale zůstává. Osvědčený základ se prostě neomrzí.
Pálené střešní tašky Tondach
Keramické stavební prvky jsou podobně osvědčenou klasikou, nakonec jejich použití je doloženo už ve starověku. V sortimentu Wienerberger Tondach, jediného výrobce pálených tašek v České republice, najdeme nepřeberné množství modelových variant a barevných kombinací od moderních variant až po historizující typy. Široký sortiment střešních tašek zahrnuje také doplňky řešící komplexně veškeré situace vznikající při stavbě střech.
Co že má společného střešní taška a perkusivní nástroje? Je to možná až k neuvěření, ale mnohé. Nedílnou součástí výrobního procesu je ověření kvality akustickou zkouškou. Úderem speciálního kladívka se keramická taška rozezní a zkušené ucho pracovníka vmžiku rozezná krásně zvonivý tón dobře vypálené keramiky. Ano, opravdu se jedná o tón jednoznačné výšky, podobný zvuku xylofonu. Proč tedy nevyužít tuto skutečnost na hudební experimentování? Ve své hudební praxi jsem se setkal s mnoha hudebními experimentátory využívajícími ke hře různé stavební prvky. Pokusy byly většinou na úrovní pestré směsice zvuků umně zasazených do zajímavých rytmických kombinací. Mě ale lákalo podmanit si materiál více a pomocí soustavy střešních tašek hrát melodie.
Tondach ladí precizně
Pro hudební experimentování jsem si vybral střešní tašku typu Tondach Bobrovka – stejná tloušťka po celé ploše zaručuje podobné akustické vlastnosti i při zkracování a obrušování materiálu. Ač to zní neuvěřitelně, střešní tašku typu Tondach Bobrovka lze opravdu využít jako zvukový oscilátor a také ji snadno a rychle vyladit.
Této skutečnosti napomáhá fakt, že tato tažená taška má téměř obdélníkový průřez s drážkami nenarušujícími chvění v podélném směru, dále její vysoká pevnost umožňující opakované razantní údery tvrdou paličkou a také rychlost šíření zvuku v pálené hlíně v rozsahu využitelném pro hudební nástroj. (Pro srovnání přikládám rychlosti šíření zvuku u dalších materiálů běžně používaných pro hudební účely: nerez ocel: 5800 m/s, palisandr 5200 m/s, střešní taška 3600 m/s). Samotné ladění jsem prováděl v první fázi výpočtem a hrubým zakrácením úhlovou bruskou. Dále jsem navrtal otvory pro zavěšení jednotlivých komponent. Zde je nutno vrtat ve 2/9 celkové délky, ve kterých jsou uzlové body oscilace (s nulovou amplitudou). Jemné doladění jsem provedl broušením opět za použití úhlové brusky. V případě zvyšování tónu jsem bobrovku zkracoval, v opačném případě jsem ji podbrousil v její polovině (viz obrázek). Měření jsem prováděl digitální ladičkou používanou pro běžné hudební nástroje. Bobrovka bez úprav je z výroby „naladěna“ zhruba na tón es, vhodným vyladěním z ní lze dostat neuvěřitelný rozsah dvou oktáv zhruba dvou oktáv – můj zatím největší keramofon má 26 různě laděných hracích kamenů.
Toužíte po tom, aby vaše střecha hrála všemi tóny jako dobře naladěný orchestr? Neváhejte a využijte precizně vyváženou nabídku společnosti Wienerberger a pořiďte si střechu, která ladí bez kompromisů.